Tg. Mures - FC Timisoara 2-3

Data publicării : 17 Octombrie 2010
Categorie : Sport

Nu straluceste la nationala, o face, insa, la echipa de club. Dupa ce a dat doua goluri in meciul cu Rapid, castigat de Timisoara, Zicu duce trupa de pe Bega pe primul loc in clasament. Atacantul a reusit o dubla in partida cu Targu Mures.
Timisoara s-a impus cu 3-2 in deplasare dupa ce gazdele au condus in 2 randuri. Primul gol a venit repede, in minutul 2, Vagner a centrat excelent de pe dreapta, Didi a a prelungit cu pieptul pentru Stere, iar acesta l-a invins pe Pantilimon cu un sut superb care s-a oprit sub transversala. Timisoara a iesit la joc si dupa doar patru minute, Axente si Helder s-au incurcat reciproc in marginea careului advers, irosind o buna sansa de a periclita poarta lui Caparco. Egalarea s-a produs in minutul 20, internationalul Zicu marcand cu un sut la coltul lung. Magera i-a oferit atacantului timisorean o pasa magistrala printre fundasii adversi si Zicu a trimis din prima, fara speranta pentru goalkeeper-ul advers. Echilibrul pe tabela nu s-a mentinut decat opt minute, gazdele de la Targu Mures revenind la conducere prin Munteanu. Acesta a reluat cu sansa din fata portii o minge centrata in careu de Topic din corner. La reluare, Cosmin Contra l-a introdus pe Chiacu in locul lui Burca si la doar 6 de la intrearea in teren, Chiacu a marcat pentru 2-2 cu un sut la coltul lung din interiorul careului. Zicu a punctat decisiv cu zece minute inaintea finalului, cand a pacalit jocul la offsaid al gazdelor, trimitand cu sansa in poarta dupa ce i-a depasit in dribling pe Munteanu si Caparco. Timisoara ajunge astfel la patru victorii consecutive de când a fost preluată de Cosmin Contra si rămâne singura echipă neînvinsă din campionat.