Timisoara - Otelul 2 -0

Data publicării : 22 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : timisoara otelul galati

Otelul Galati incepe sa piarda teren. Liderul surpiza al Ligii 1 mai are doar un punct avantaj peste ocupanta locului 2 si risca sa piarda chiar primul loc inainte de finalul acestui tur de campionat. Timisoara i-a venit de hac trupei lui Dorinel MUnteanu. Banatenii au invins liderul cu 2-0 si au urcat pe doi in clasament. Banatenii au avut parte de un inceput bun de meci. Au scapat fara gol, gratie portarului Pantilimon, atat la ocazia lui Silviu Ilie din minutul..cat si in minutul 27, cand Paraschiv, lansat excellent pe contraatac nu a reusit sa l invinga pe Pantilimon. Doua minute mai tarziu, norocul a fost de partea galatenilor, care au fost la un pas de autogol. O centrare din corner a fost deviata cu capul in Sergiu Costin, iar din acesta mingea a sarit spre poarta depasindu-l pe Grahovac. Norocul otelarilor a fost ca Neagu s-a aflat pe linia portii de unde a respins in extremis si cele doua echipe au intrat la vestiare, cu egalitate. La reluare, prima sansa de gol le-a apartinut din nou galatenilor, insa Viglianti si-a batut joc de o ocazie monumentala si a trimis peste in minutul 60.
Zece minute mai tarziu, timisorenii au avut un penalty neacordat la o interventie asupra lui Ianis Zicu, pe care Hategan a sanctionat-o doar cu un cartonas glaben pentru simulare.
Banatenii nu au dezarmat si au rezolvat meciul in doar patru minute, ambele reusite venind in urma unor greseli ale lui Perendija.
Mai intai, in minutul 75 Cisovsky a trimis puternic sub bara din patru metri, din pasa lui Perendija,care a respins gresit doar pana la Zicu, acesta recentrand din foarfeca pana la Cisovski.Alte patru minute au trecut si Timisoara si-a marit avantajul pe tabela. De aceasta data Stefan Nikolic, intrat la pauza in locul lui Axente, a luat o faza pe cont propriu, a patruns in dribling de pe stanga in careu si, ajuns fata in fata cu Grahovac, l-a executat sec cu un sut la coltul lung. Galatenii au atacat chiar si cu portarul in careul advers in incercarea de a obtine cel putin un egal, insa nu au reusit sa revina pe tabela.