Timisoara_U Cluj 2_2

RSS Știri

Data publicării : 23 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : timisoara zicu

Zicu inscrie din nou pentru Timisoara si….din nou o face..salvator. Timisoara a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu, cu U Cluj, gratie reusitei lui Zicu din repriza a doua.Trupa lui Cosmin Contra a inceput meciul cu acceleratia apasata si dupa o prima ocazie de gol a clujenilor prin Izvoranu, Mircea Axente a deschis scorul pentru banateni, in urma unei lovituri de colt executata de Zicu din partea dreapta.Ardelenii lui Marian Pana au avut nevoie de cateva minute pentru a-si reveni din soc, iar in minutul 12 au reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela prin Szilagy, care a profitat de o faza confuza in careul gazdelor si de o pasa de la Balde.Un sfert de ora mai tarziu, timp in care au prins din ce in ce mai mult curaj, clujenii au trecut in avantaj, dupa executia unei lovituri libere. Pasa inalta l-a depasit usor pe Cisovsky, mingea a juns la Machado care, ramas singur cu Pantilimon, a inscris fara probleme pentru 2-1. Oaspetii se puteau distanta si mai mult in minutul 39, in urma unui corner de pe partea stanga. Reinaldo a reluat cu capul centrarea de la colt, insa Pantilimon a scos de pe linia portii cu un reflex de exceptie. La faza imediat urmatoare Pacurar a fost aproape si el de gol, dar torpila sa din afara careului a ocolit poarta gazdelor. La reluare, banatenii au iesit mult mai motivati de la vestiare si in minutul 58 Axente a trimis iar mingea in plasa, insa pasa ii venise de la Ianis Zicu, acesta fiind initial in offside, astfel ca golul nu a fost validat. Acelasi Zicu i-a facut fericiti pana la urma pe timisoreni, 3 minute mai tarziu, dupa ce l-a invins pe portarul Hutan cu un sut din apropiere, de la coltul lung. Timisoara ramane pe 2 in clasament si continua seria meciurilor fara infrangere din “era ” Contra.