U Cluj _ Pandurii 1_1

Data publicării : 14 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : U cluj pandurii 1-1

Egal si la Cluj intre Universitatea si Pandurii Tg. Jiu. La primul meci al lui Claudiu Niculescu in functia de antrenor principal, dupa plecarea lui Marian Pana, studentii n-au avut un meci usor cu trupa lui Grigoras, neinvinsa de doua etape. Pandurii au inceput cu dreptul si au inscris inca din minutul 7 prin Stromajer, care a sutat din centrul careului dupa o preluare spectaculoasa.
Oaspetii se puteau desprinde pana la pauza, dar Voiculet, Bacila si Stromajer,  ultimul de doua ori, au ratat ocazii bune de a inscrie.Abia dupa jumatatea primei reprize s-au trezit ardelenii sa iasa la joc si sa preseze mai mult in jumatatea adversa. Dar lovitura de cap a lui Reinaldo (28') si sutul din voleu al lui Pit (31') au ajuns ambele in siguranta in bratele portarului Mingote.
Prima jumatate a intalnirii nu s-a incheiat inainte ca gorjenii sa produca cea mai mare ocazie de gol a meciului, in minutul 44, cand sutul lui Bacila a intalnit bara portii adverse.Startul reprizei secunde a fost ceva mai slab, iar prima ocazie a dus si primul gol al celei de-a doua parti. In minutul 68, Bostina a driblat frumos un adversar si a sutat imparabil din 10 metri, restabilind egalitatea.
Gorjenii au ratat preluarea conducerii dupa numai noua minute, lovitura de la 11 metri obtinuta de Bacila, dupa un duel cu Izvoranu, fiind executata slab de Voiculet si parata de Hutan. S-a terminat 1-1, remiza care ii scoate pe oaspeti de la retrogradare, insa pot reveni in zona nisipurilor miscatoare dupa disputarea celorlalte partide. Universitatea Cluj ocupa in continuare locul 10, cu 19 puncte.