Univ. Craiova - Bistrita 1 -2

RSS Știri

Data publicării : 21 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : craiova bistrita

Una calda, alta rece pentru Craiova ! Dupa egalul de saptamana trecuta cu Dinamo, in Stefan cel Mare, trupa lui Piturca a pierdut acasa..din nou.. 1-2 cu Gloria Bistrita. A fost o seara neagra pentru Piturca, suspendat dupa scandalul “amabilitatilor” schimbate cu Marian Iancu. Oltenii au inceput partida in atac, Mihai Costea si Gaman semnand primele ocazii de gol ale gazdelor, insa, cei care au deschis scorul au fost oaspetii. In minutul 10, Stiinta s-a trezit condusa, dupa dupa un contraatac al bistritenilor, initiat de Andrei Muresan si Bajenaru si finalizat de Junior Moraes cu un sut printre picioarele lui Stanca.
Oltenii au acuzat cateva minute socul primirii golului, dupa care a inceput asediul la poarta lui Albut. Gaman si Mihai Costea au ratat incredibil, in decurs de 4 minute. Primul nu a resuit sa-l invinga pe Albut cu un sut din 7 metri (min 23), portarul Bistritei intervenind salvator si la sutul in diagonala al lui Costea cel Mic. Pana la urma, egalarea a venit de unde se asteptau mai putin bistritenii, tocmai de la fostul lor fundas Madalin Ciuca, mutat din acest sezon in Banie. Acesta a profitat de o executie spectaculoasa dar gresita a lui Mihai Costea, care a incercat o foarfeca pe spate. Mingea a sarit insa in fata lui Ciuca, iar acesta a impins-o simplu in plasa, pentru 1-1.
A urmat o perioada de ofensiva sustinuta a oaspetilor, Muresan si Vali Nastase trecand pe rand pe langa gol. Tot pe langa reusita a trecut si Barboianu in minutul 32, fiind imitat de Alex Piturca dupa alte 10 minute.
Insa golul a venit tot de la Gloria si tot de la Junior Moraes, care, in urma unei faze parca trasa la indigo dupa cea a deschiderii scorului, l-a invins pentru a doua oara pe Stanca, ducand Bistrita in avantaj la vestiare.
Repriza secunda a inceput la fel ca prima, cu gazdele atacand din primele secunde. Rand pe rand, Costea, Barboianu, Wobay sau Ologu si-au incercat norocul, insa Albut a scapat de fiecare data cu fata curata.
Cea mai mare ocazie a meciului i-a apartinut lui Gangioveanu, al carui sut-centrare a fost scos de pe linia portii de portarul Bistritei. Finalul, invaluit in ceata, l-a gasit pe Florin Costea trecand pe langa egalare.