Urziceni_Timisoara 1_1

Data publicării : 14 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : timisoara urziceni liga 1

Unirea Urziceni a terminat,  la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu FC Timisoara, una in care s-a jucat fotbal de abia in ultimul sfert de ora al timpului regulamentar.  In rest, plictiseala a fost cuvantul de ordine. Prima repriza nu a iesit cu nimic in evidenta. Ambele formatii au atacat, ambele formatii s-au aparat si, tot asa, ambele au avut posesia. Nu si ocazii, fazele de poarta periculoase lipsind cu desavarsire.
Gazdele au evoluat mai ofensiv in cea de-a doua jumatate a primei reprize, dar nu au pus in pericol poarta lui Pantilimon, suturile lui Musat, Todoran sau Semedo fiind blocate de adversari.
Doar centralul Dragos Istrate a mai animat putin atmosfera, la finalul primei jumatati. Din motive mai mult sau mai putin obiective, a flueirat finalul primei reprize in minutul 42, pentru ca apoi sa revina asupra deciziei, astefel ca meciul s-a reluat cu o minge de arbitru.La fel de plictisitoare a fost, insa, si repriza secunda. De aceea golul marcat de timisoreni in minutul 55 poate fi considerat pur intamplator. Adrian Popovici, intrat la pauza in locul lui Sepsi, a reusit din senin sa scape singur in careul advers, l-a pacalit si pe Cernea si a inscris in poarta goala. Timisoara putea sa-si mareasca avantajul in minutul 71, in urma unui corner de pe dreapta, insa Magera a trimis cu capul putin pe langa poarta.
Gazdele au restabilit egalitatea in minutul 80, cand Semedo i-a pasat excelent lui Todoran, iar mijlocasul ialomitenilor a inscris cu un sut in diagonala.
Unirea se putea inpune in finalul meciului daca Pantilimon nu respingea cu un reflex senzational sutul surprinzator al lui Rusescu din minutul 89.
In urma acestui rezultat, Timisoara ramane pe locul secund in Liga I, la patru puncte in urma liderului Otelul Galati. Unirea Urziceni acumuleaza 14 puncte si ocupa pozitia a 15-a, dar o poate pierde pana la finalul etapei.