vaslui- rapid 1- 1

Data publicării : 6 Decembrie 2010
Categorie : Sport

La aproape -10 grade Celsius, pe un teren groaznic si inghetat, Vasluiul a primit vizita celor de la Rapid, dupa ce in prima partida a sezonului moldovenii au pierdut cu 2-0 in deplasarea din Giulesti. Vasluienii cautat astfel sa razbune rezultatul din tur si au inceput in presing meciul. Grigore a semnat prima ocazie de gol in minutul 9, cand l-a pus la grea incercare pe Kuciak, pentru ca patru minute mai tarziu Wesley sa fie aproape de gol din greseala, un sut-centrare executat gresit care a fost scos cu mari emotii de Bornescu de la radacina barei.

Cu doua minute inainte de pauza, gazdele au deschis scorul prin reusita de exceptie a lui Raul Costin, care a sutat superb de la peste 30 de metri usor lateral stanga. Mingea a atins bara si a intrat la vinclu, vasluineii intrand astfel in avantaj la vestiare.

La pauza, Vasluiul l-a pierdut pe Milanov, care nu si-a mai putut reveni dupa ce a primit in plina figura un sut al lui Frunza in minutul 39. Bulgarul a rezistat in teren inca sase minute, insa la vestiare a resimtit din plin accidentarea si a fost trimis cu ambulanta la spital.

Echipa lui Marius Sumudica a iesit mult mai hotarata pe teren in repriza secunda si dupa cateva atacuri amenintatoare, Ovidiu Herea a reusit golul egalizator in minutul 49. Decarul Rapidului a marcat cu un sut sec din cativa metri, in urma unui contraatac rapid al oaspetilor care i-a prins nepregatiti pe fundasii Vasluiului.

La cateva minute distanta, giulestenii au cerut penalty dupa ce Sburlea a cazut usor in careul advers fiind atins de Balace din spate, insa arbitrul a lasat jocul sa continue, nefiind impresionat de cazatura artistica a rapidistului. Tensiunea era deja crescuta in teren, iar in minutul 59 a scapat de sub control. Grigorie s-a plans excesiv dupa un duel cu Genchev si fundasul vasluienilor Paul Papp l-a scos cu forta de pe teren. Jucatorii ambelor echipe au sarit sa-si faca dreptate, Grigorie si-a revenit si el "miraculos" si situatia era sa degenereze. Insa intr-un final arbitrii au reusit sa calmeze spiritele.

Cu trecerea timpului, Rapidul s-a retras tot mai mult in aparare, desi un rezultat de egalitate nu ajuta nicio echipa. Echipa lui Sumudica a facut treptat pasul inapoi, aparand in minutele de final si tragerile de timp din partea giulestenilor.