Viitorul fotbalului romanesc nu suna deloc bine! Juniorii au ratat calificarea la Mondiale!

Data publicării : 9 Mai 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : Romania U17

Viitorul fotbalului romanesc nu suna deloc bine! Echipa de juniori U17 a Romaniei a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European din Serbia, dupa ce a fost invinsa cu 1-0 de reprezentativa Germaniei. Animati de ideea obtinerii unui egal, tricolorii antrenati de Adrian Vasai au jucat lamentabil in ultimul meci din Grupa B si au fost o prada usoara pentru nemti. In prima repriza, juniorii nostri au fost dominati total si rar au reusit sa iasa pe cotraatac. Golul Germaniei a venit firesc dupa pauza, la numai doua minute de la reluare. La o lovitura de colt, portarul Branescu a iesit gresit pe sub minge, iar Yesil a inscris cu capul din apropiere. Desi nu mai aveau minic de pierdut, juniorii tricolori nu au iesit la joc, aratind aceleasi tare ale fotbalului romanesc - lipsa de incredere, tactica de joc invechita, lipsa de forta si viteza. Cum in cealalta partida Olanda și Cehia au remizat, 0-0, Romania a incheiat grupa B pe ultimul loc, cu un singur punct, si a ratat astfel si calificarea la Mondialul din Mexic.