Date companie
 
 
 
 

Cauciucurile de iarnă, obligatorii de la 1 noiembrie 2011

RSS Știri
 
 
Data publicării : 27 Ianuarie 2011
Categorie : Social - economic | Cuvinte cheie : guvern, ordonanta, cauciucuri iarna, obligatoriu, noiembrie 2011, amenzi auto, lanturi antiderapante
 

Cauciucurile de iarnă vor fi obligatorii din luna noiembrie a acestui an. Guvernul a adopat o ordonanță potrivit căreia, în anotimpul rece, posesorii de autovehicule care circulă pe drumurile publice trebuie să-și echipeze mașinile cu anvelope de iarnă sau cu cele de tip "all season".

ANCA BOAGIU - ministrul Transporturilor: "E obligatoriu pe toate cele patru roti atunci când discutãm de autoturisme. Atunci când discutãm de autovehiculele de marfã sunt obligatorii pe axele de tractiune. Cauciucurile all-season sunt recunoscute ca si dotare de iarnã."

Cei care vor circula pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, fără să aibă mașinile dotate cu anvelope de iarnă, vor fi sancționați cu amenzi cuprinse între 2.500 și 4 mii de lei. De asemenea, utilizarea lanțurilor antiderapante pe drumuri care nu sunt acoperite de zăpadă atrage după sine sancțiuni pentru deteriorarea carosabilului.



« înapoi la toate știrile

 
 

Adaugă comentariu



 
 

Alte știri pe aceeași temă

  • Un nou protest în Piața Victoriei ( 22 Iulie 2025 )

    Un nou protest astăzi în Piața Victoriei. Federația Sindicatelor din Silvicultură, împreună cu Federația Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România și Federația Națională a Muncii au ieșit în stradă. Sindicaliștii reclamă faptul că, prin ultimele reforme, autoritățile caută să repare situația financiară a țării pe spinarea lucrătorilor cinstiți.

  • Frauda informatică de un milion de lire sterline ( 10 Iulie 2025 )

     13 percheziții, joi, în București și în județele Ilfov, Giurgiu și Călărași, la membrii unei grupări suspectate că a provocat, în Marea Britanie, un prejudiciu de peste un milion de lire sterline! Suspecții ar fi creat conturi frauduloase, într-o aplicație a Guvernului Marii Britanii.

  • Austeritatea, contestată în stradă ( 7 Iulie 2025 )

    Sindicaliștii de la Sanitas și cei din Educație au protestat, luni, la Palatul Parlamentului, nemulțumiți de măsurile de reducere a deficitului excesiv pentru care Guvernul României și-a angajat răspunderea în plenul Legislativului. ”Protestăm față de măsurile...

  • Măsuri pentru consolidarea fiscală ( 27 Iunie 2025 )

    Premierul Ilie Bolojan a anunțat că în fiecare ședință de guvern se va discuta despre adoptarea unor măsuri pentru scăderea cheltuielilor de funcționare și creșterea veniturilor. Premierul s-a întâlnit și cu reprezentanți ai sectorului bancar, în contextul pregătirii unui pachet de măsuri pentru consolidarea fiscală.

  • O nouă rotativă ( 23 Iunie 2025 )

    Nou guvern, o nouă rotativă! Sunt nume noi, în noul Executiv dar și 5 posturi de vicepremier. Liderii coaliției guvernamentale proeuropene au semnat protocolul politic, în care e inclusă și rotativa guvernamentală, cu premier mai întâi de la PNL, apoi de la PSD. Deficitul va fi prima mare provocare a noului Guvern.

 
 
 
 
National TV Stana de Vale cam 1 National FM - Muzica romaneasca Stana de Vale cam 2