Afaceri ilegale cu melci, la Direcția Silvicã din Cluj! Ministrul delegat pentru Ape, Pãduri și Pisciculturã, Lucia Varga, spune cã în urma controalelor, a fost descoperit un contract ilegal, cu o firmã privatã.
LUCIA VARGA, ministrul delegat pentru Ape, Pãduri si Pisciculturã "Direcția Silvicã a plãtit 100.000 de kg de melci. Melci, oameni buni, melci, achiziționatã de fosta conducere, pe care au plãtit-o timp de 5 luni de zile, practic au dat un împrumut mascat, de 110.000 de euro, pentru o firmã privatã."
Direcția Silvicã a cumpãrat o sutã de mii de kilograme de melci. În urma rezultatelor controalelor, 17 pãdurari au fost concediați. Trei șefi de districte și șeful Ocolului Silvic Someșul Rece au rãmas și ei fãrã slujbe. Alți 64 de angajați au fost sancționați administrativ.
Peste 4.000 de construcții ilegale au fost ridicate pe plajele românești, pe terenuri care aparțin statului, a declarat ministrul Mediului, Diana Buzoianu, pentru B1TV. Printre acestea sunt și hoteluri de 10 etaje, construite între faleză și mare.
Polițiștii de la transporturi au derulat acțiunea „RAIL ACTION DAY – Active Shield”, organizată la nivel european, sub egida RAILPOL.
O coliziune violentă între două automobile, care s-a produs duminică pe Drumul Național 1, la ieșire din Cluj-Napoca spre localitatea Feleacu, s-a soldat cu moartea unei persoane și rănirea altor trei. Vă avertizăm că urmează informații și imagini...
Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au organizat și desfășurat o razie cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea infracționalității, a conflictelor stradale, asigurarea unui climat de liniște și ordine publică și creșterea gradului de siguranță rutieră.
Incendiu cu o victimă, miercuri-dimineață, în județul Vaslui! Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. Un bărbat, în vârstă de 39 de ani, a decedat în urma incendiului care i-a cuprins casa, în localitatea Puiești.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019

