Trei tineri au fost răniți într-un accident produs pe DN19/B, în afara localității Dolea, din județul Bihor! Un șofer de 19 ani, băut și cu dreptul de a conduce suspendat, ar fi efectuat o manevră de depășire neregulamentară, pe marcaj simplu continuu, a unui autoturism care circula în aceeași direcție. Aaflându-se paralel cu acesta, șoferul a intrat în coliziune laterală cu un alt autoturism, condus regulamentar, din sens opus, de un tânăr, de 20 de ani, din localitatea Prelipca, județul Suceava. Ulterior, conducătorul primului autoturism a pierdut controlul asupra direcției, a pătruns în șanțul din partea dreaptă, iar apoi a fost proiectat pe partea carosabilă. În urma accidentului, au fost răniți șoferul care ar fi provocat evenimentul rutier, precum și doi pasageri aflați în mașina acestuia: un tânăr de 21 de ani și o tânără de 19 ani. Toți trei au fost transportați la spital pentru îngrijiri, arată Poliția Bihor. Polițiștii l-au testat pe conducătorul auto de 19 ani cu aparatul etilotest, constatând că acesta avea o concentrație de 0,26 mg/l alcool pur în aerul expirat. Tânărului i-au fost recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei. În schimb, testarea rapidă cu aparatul drug-test a avut rezultat negativ. În plus, verificările făcute de polițiști au arătat că același tânăr avea suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice. În cauză a fost întocmit dosar penal, iar polițiștii Biroului Rutier Marghita continuă cercetările.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019

