Date companie
 
 
 
 

Noul ministru al Justiției, Robert Cazanciuc, a preluat frâul ministerului

RSS Știri
 
 
Data publicării : 16 Aprilie 2013
Categorie : Social - economic | Cuvinte cheie : basescu, ponta, cotroceni, minister, ministrul, palatul, investit, stafeta, cazanciuc, justitiei
 

Proaspătul ministru al Justiției, Robert Cazanciuc, a preluat ștafeta de la premierul Victor Ponta, cel care a deținut portofoliul interimar, și a trecut și testul primei zile în înalta funcție. Robert Cazanciuc a depus jurământul, luni-seară, la Palatul Cotroceni, în fața președintelui Traian Băsescu. La ceremonie au luat parte președinții celor două Camere ale Parlamentului, Crin Antonescu și Valeriu Zgonea, premierul Victor Ponta, dar și miniștrii din cadrul Cabinetului Ponta și consilierii președintelui Băsescu.

TRAIAN BĂSESCU, președintele României "Domnule ministru, încep prin a vă dori succes! Trebuie să vă spun că prea puține din cele rămase în MCV țin de Ministerul Justiției."

Președintele Traian Băsescu a profitat de prezența miniștrilor, pentru a sublinia necesitatea măsurilor pentru o mai bună absorbție a fondurilor europene.

TRAIAN BĂSESCU, președintele României "Dar cu toate veștile bune aș face observatii. Nevoia de a accelera absorbția fondurilor de la UE, nu ne poate mulțumi doar absorbtia actuală de 13,5%."

La finalul ceremoniei, șeful statului și-a luat rămas bun de la participanți, dar a făcut, sec, și o precizare.

TRAIAN BĂSESCU, președintele României "Mulțumim președintelui Senatului, Camerei și primului-ministru pentru participare. Șampania rămâne ca la Guvernul Boc: n-avem!"

Premierul Victor Ponta l-a desemnat, pe 11 aprilie, pe Robert Cazanciuc în funcția de ministru al Justiției, după ce s-a consultat cu partenerul de coaliție, Crin Antonescu, și cu președintele Traian Băsescu. Propunerea premierului a fost încadrată de președintele Băsescu ca fiind "acceptabilă", iar Antonescu a fost de părere că Victor Ponta a făcut o alegere bună. Noul ministru al Justiției are, potrivit ultimei declarații de avere, un apartament în București, o casă la Chitila și două mașini, dar și un credit bancar în valoare de peste 100.000 de euro.



« înapoi la toate știrile

 
 

Adaugă comentariu



 
 

Alte știri pe aceeași temă

  • Nicușor Dan, consultări cu partidele, la Cotroceni ( 28 Mai 2025 )

    Consultări cu partidele parlamentare la Palatul Cotroceni! Reprezentanții partidelor și ai formațiunilor politice s-au întâlnit cu președintele României, Nicușor Dan, pentru a discuta despre situația economică și viitorul Guvern. Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că își dorește o consultare mai largă în partid cu privire la intrarea sau nu la guvernare a social-democraților.

  • Nicușor Dan și-a preluat mandatul ( 26 Mai 2025 )

    Nicușor Dan a depus jurământul în plenul reunit al Parlamentului și devine al cincilea președinte al României post-revoluționare. Este primul șef de stat român care vine din rândul societății civile și care câștigă alegerile prezidențiale ca independent.

  • Vot pentru viitorul României ( 18 Mai 2025 )

    Indiferent cât de polarizată este societatea și de opțiunea fiecăruia, românii au mers, duminică, la urne cu dorința ca viitorul președinte să fie mai bun decât cei care au ocupat vremelnic Palatul Cotroceni.

  • STS, vizibil la Palatul Cotroceni ( 25 Aprilie 2025 )

    Tehnologia utilizată pentru susținerea proceselor electorale și asigurarea funcționării infrastructurilor esențiale de comunicații și IT, prezentată de STS, la Palatul Cotroceni! Cu ocazia Porților Deschise la Palatul Cotroceni, Serviciul de Telecomunicații Speciale...

  • Conotație periculoasă, în scandalul suporterilor ( 3 Aprilie 2025 )

    Scandalul în care au fost implicați suporterii echipelor Universitatea Cluj și CFR Cluj, la finalul meciului jucat luni, la Cluj-Napoca, în care doi tineri de 19 ani au fost agresați, accentuează tensiunile din societatea românească.

 
 
 
 
National TV Stana de Vale cam 1 National FM - Muzica romaneasca Stana de Vale cam 2