Date companie
 
 
 
 

Pamflet lansat de UDMR, la adresa lui Klaus Iohannis

RSS Știri
 
 
Data publicării : 2 Mai 2020
Categorie : Social - economic | Cuvinte cheie : udmr, casa, hunor, ardeal, plan, pamflet, iohannis, papel
 

Președintele Klaus Iohannis, ironizat de UDMR! Într-o postare pe rețeaua de socializare, formațiunea maghiară prezintă ”Planul de Furat Ardealul”, un pamflet inspirat din celebrul serial Netflix ”La Casa de Papel”. Postarea lui Butka Gergo, consilier local la Satu Mare arată că planul urmează să fie pus în practică de ”ungurii rebeli”, ”samuraii secui” și ”hipsterii unguri”. ”Dragi prieteni români, pe baza serialului La Casa de Papel am întocmit Planul de Furat Ardealul. În noaptea de 1 Decembrie, o echipă a ungurilor rebeli va porni dinspre Csiksomlyo: produsele artizanale din Corund și sarea din Praid vor fi încărcate pe trenul Korona, direct spre Ferihegy, știți aeroportul de unde porniți în concediu”, comentează Butka Gergo. ”Planul” este însoțit de un afiș inspirat din serialul ”La Casa de Papel”, în care apar fețele mai multor lideri UDMR, precum Kelemen Hunor, Attila Korodi, Tanczos Barna și Anna Horvath. Utilizatorul rețelei de socializare face și o recomandare în finalul postării, cităm: „Conducătorii vor trebui să se concentreze pe probleme reale, cum ar fi pandemia sau relansarea economică” am încheiat citatul. Pamfletul maghiarilor vine după ce Klaus Iohannis a lansat, miercuri, un atac dur la adresa PSD, în contextul adoptării tacite de către Camera Deputaților a inițiativei legislative a UDMR privind autonomia Ținutului Secuiesc.

KLAUS IOHANNIS, președintele României „Este incredibil, dragi români, ce se întâmplă în Parlament. PSD-ul a ajutat UDMR-ul să treacă prin Camera Deputaților o lege prin care dă autonomie largă Ținutului Secuiesc. Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD. Este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlamentul României. În timp ce eu, guvernul și celelalte autorități ne luptăm cu pandemia de coronavirus, pentru viețile românilor, PSD, marele PSD se luptă în birourile secrete din Parlament ca să dea Ardealul ungurilor. Oare ce v-a promis liderul de la Budapesta, Viktor Orban, în schimbul acestei înțelegeri?”
 
KELEMEN HUNOR, președinte UDMR „Klaus Iohannis, isterizat si nervos, a avut o declarație nedemnă pentru un președinte, cu un mesaj tipic PRM-ist violent și periculos: ungurii ne iau Ardealul. Astăzi am fost martorii unui eveniment fără precedent în ultimii 30 de ani, de la microfonul Cotroceniului se dezinformează grosolan și se instigă împotriva maghiarilor.”

Senatul a respins, miercuri, în ședință de urgență, legea privind autonomia Ținutului Secuiesc, după ce fusese adoptată tacit de Camera Deputaților.


Pamflet lansat de UDMR, la adresa lui Klaus Iohannis

« înapoi la toate știrile

 
 

Adaugă comentariu



 
 

Alte știri pe aceeași temă

  • Victima focului ( 16 Octombrie 2025 )

    Incendiu cu o victimă, în localitatea Gura Putnei din județul Suceava! Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. Un bărbat, în vârstă de 66 de ani, și-a pierdut viața, miercuri-seară, în incendiul care i-a cuprins casa.

  • Congres cu direcții strategice ( 10 Octombrie 2025 )

    Cel de-al 17-lea congres al Uniunii Democrate Maghiare din România a avut loc, astăzi, la Cluj-Napoca. Printre invitați s-au numărat premierul Ilie Bolojan și omologul său ungar, Viktor Orban. 

  • Nevoia de fermitate a statului român ( 9 Septembrie 2025 )

    Au trecut patru luni de la catastrofa de la Salina Praid și nimeni nu a plătit cu funcția pentru ceea ce s-a întâmplat. Asta a remarcat liderul UDMR, Kelemen Hunor, care consideră că nu se poate fără consecințe. ”Au trecut patru luni de la catastrofa de la Praid...

  • Plan Roșu de Intervenție, la Mangalia ( 9 Septembrie 2025 )

    Coliziune violentă, la Mangalia! Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. 14 persoane au fost rănite, după ce un autoturism a pătruns pe contrasens și s-a ciocnit cu un microbuz cu călători care circula din sens opus.

  • Incendiu fatal în Galați ( 27 Iulie 2025 )

    Un bărbat de 73 de ani a murit, la Galați, după ce casa i-a luat foc. Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. 

 
 
 
 
National TV Stana de Vale cam 1 National FM - Muzica romaneasca Stana de Vale cam 2