Patru persoane au ajuns la spital, în urma unui accident rutier grav, produs pe DN1, în județul Sibiu. Două mașini s-au ciocnit frontal, după ce unul dintre șoferi s-a angajat într-o depășire, fără să se asigure. Ambii șoferi susțin că nu au mai putut evita impactul.
VOX "Ne-am lovit frontal. Mergeam drept și a venit din față, am văzut luminile, am încercat să evit, însă ne-am lovit."
Într-una din mașini se aflau doi soți. Femeia, în vârstă de 45 de ani, a suferit un traumatism toracic sever și a fost transportată la spital, iar soțul ei a fost rănit ușor.
CONSTANTIN ROSCA, șef, U.P.U. Sibiu "Este în stare gravă, nu neapărat la limita de supraviețuire, dar rămâne de văzut evolutia ulterioară."
În celălat autoturism se afla un cuplu - o româncă și un belgian -, care petrecuse Revelionul în țară. Amândoi au fost răniți și se află sub supravegherea medicilor, dar sunt în afara pericolului.
BOGDAN MAXIM, agent, Poliția Rutieră Sibiu "Din acest accident, patru persoane au ajuns la spital, dintre care o persoană, pasagerul dreapta față, în stare mai gravă. Este vorba de o pătrundere pe contrasens. Exact! Nu putem vorbi de condiții meteo nefavorabile, temperatura este pozitivă, segmentul de drum este drept, nu înregistrăm polei."
Șoferul din vina căruia s-a produs accidentul se va alege cu dosar penal, pentru săvârșirea infactiunii de vătămare corporală din culpă. În urma accidentului, traficul rutier pe DN1 a fost blocat mai bine de o oră, iar coloanele de mașini s-au întins pe kilometri întregi, pe ambele sensuri de mers.
Clasarea dosarului privind intervenția în forță a jandarmilor, la protestul Diasporei din 10 august 2018, a iscat un val de revoltă în rândul celor care au participat la manifestație sau au susținut mișcarea de stradă.
Premierul României susține că în calitate de cetățean al țării, este dezamăgit de decizia luată în dosarul „10 august”! Florin Cîțu a declarat, la finalul ședinței de Guvern, că așteaptă opinia experților cu privire la eventualele căi de atac.
Accident cumplit, sâmbătă dimineață, pe Drumul Național 19 B, între Săcuieni și Marghita, în județul Bihor! Pe un segment de drum, un tânăr șofer a pierdut controlul volanului și consecințele au fost dramatice.
Greu cu lucrările de infrastructură rutieră, în România! Anunțul aparent optimist al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, privind un proiect de mare interes, ascunde o capcană a timpului.
Nouă kilometri de autostradă de pe tronsonul Nădlac - Sibiu s-au coagulat în buturuga mică menită să răstoarne pe termen lung carul mare al planului de a avea o șosea de mare viteză de la intrarea în țară...
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019