Cozi infernale în fața Casei de Ajutor Reciproc din Buzău. Peste o mie de pensionari au stat la rând pentru a primi 50 de lei înainte de Paște.
VOX "De sãrbãtori, mãcar douã kilograme de carne, un cozonac..."
VOX "Ce mi-o ajunge! O pascã, acolo!"
VOX "Iau și eu cozonac în casã!"
Aceasta suma înseamnă, pentru mulți, singura posibilitate de a pune ceva pe masa săracă de Sărbători.
ELENA VOICU, președinte C.A.R.P. Buzău "Oferim la 1.000 de persoane, acești bani îi primesc cei care nu au mai beneficiat de acest ajutor."
Banii au fost dați primilor pensionari care au reușit sã ajungă la ghișeele Casei de Ajutor Reciproc. In Buzău, sprijinul bănesc a înlocuit de câțiva ani pachetele cu alimente oferite vârstnicilor.
Românii alocă, în medie, 800 de lei pentru masa și pregătirile de sărbători, conform unui studiu recent, mai ales că anul acesta costurile sunt cu 30% mai mari.
Joia Mare a adus culoare și bucurie în rândul celor care își petrec bătrânețea în centre de îngrijire. Tradiția vopsitului ouălor de Paști a fost păstrată cu sfințenie și la un centru de asistență și îngrijiri, dar și la un cămin de bătrâni din sectorul 6 al Capitalei.
Festival-concurs dedicat muzicii, organizat de Școala Atlas, sâmbătă, la Casa de Cultură a Studenților din București! La festivalul-concurs ”Festum Primavaere”, s-au înscris peste 300 de elevi de la școlile din Capitală, la secțiunile incluse în program.
Incendiu uriaș, sâmbătă-dimineață, la un service auto situat la ieșirea din Buzău, spre Brăila! La fața locului au intervenit peste 30 de pompieri, cu șase autospeciale de stingere și autocisternă. De asemenea, a intervenit Grupa...
Două cutremure s-au produs, în noaptea de joi spre vineri și vineri-dimineață, în județele Vrancea și Buzău, conform datelor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019