Performanță la Invictus Games

RSS Știri

Data publicării : 17 Septembrie 2023
Categorie : Social - economic | Cuvinte cheie : Medalii Invictus

Performanță remarcabilă a echipei Invictus România, la competiția organizată în Düsseldorf, Germania! Conform comunicatului transmis de Ministerului Apărării Naționale, după șapte zile de competiție, invictușii noștri s-au întors acasă cu 13 medalii. Echipa formată din 20 de militari răniți, clasați cu gradul I, II și III de invaliditate sau apt limitați a câștigat patru medalii de aur, la tir cu arcul olimpic echipe, cinci medalii de argint, la arc olimpic, atletism în scaun rulant 1500 de metri și tir cu arcul compound echipe, și patru medalii de bronz, la atletism 1500 de metri, înot 50 de metri liber, tir cu arcul olimpic individual și tir cu arcul compound individual. Astfel, echipa României a reușit să își onoreze promisiunea făcută la startul competiției.

AMBIANȚĂ: ”Aș vrea să transmitem de la Düsseldorf, din partea militarilor răniți, mulțumirile noastre pentru cei care ne-au sprijinit, voluntarii Invictus de acasă și vă promitem că vom face tot ce este posibil pentru a reprezenta România cu onoare și cinste aici la Düsseldorf.”

Ediția din acest an a Invictus Games, desfășurată în perioada 9-16 septembrie, a reunit echipe din 21 de națiuni din întreaga lume. Pentru țara noastră a fost a patra ediție la care a participat, după Toronto în 2017, Sydney în 2018 și Haga în 2022. Anul trecut, echipa Invictus România a câștigat două medalii de aur și patru medalii de argint.