Măsuri speciale privind ordinea publică și circulația rutieră, în perioada Paștelui! Peste 36.000 de polițisti, jandarmi și pompieri vor vor fi pregătiți să intervină în orice moment. Polițiștii vor veghea, în mod special, la prevenirea furturilor și a altor fapte antisociale.
GABRIEL OPREA, ministrul Afacerilor Interne "Trebuie să ne asigurăm că suntem pregatiți să facem față oricarei situații. Vor fi la datorie peste 36.000 polițisti, jandarmi și alți lucrători. Au misiunea asigurării climatului de siguranță."
Polițiștii de la Ordine Publică vor acorda o atenție specială și zonelor aglomerate din preajma bisericilor și mânăstirilor.
PAUL TOMA, sef serviciu, Direcția Rutieră, I.G.P.R. "Seful Poliției Române a dispus ca polițiștii angrenați în cadrul acțiunii de asigurare a ordinii publice și liniștii publice să participe în dispozitivul suplimentar constituit, să participe în zona celor 15.000 lăcașuri de cult, dar și a manifestărilor organizate cu ocazia sărbătorilor de Paști."
În ceea ce privește circulația pe drumurile publice, peste 400 de radare vor fi active în toată țara, iar 6.800 de polițiști de la Rutieră vor veghea la buna desfășurare a traficului.
PAUL TOMA, sef serviciu, Direcția Rutieră, I.G.P.R. "În această perioadă, Poliția Română va acționa cu aproximativ 415 aparate radar, pentru depistarea și sancționarea celor care pun în pericol siguranța circulației."
În următoarele zile, în parteneriat cu autoritățile din Ungaria și Bulgaria, vor avea loc acțiuni "în oglindă" de monitorizare a traficului rutier pe drumurile care fac legătura cu punctele de trecere a frontierei.
Românii alocă, în medie, 800 de lei pentru masa și pregătirile de sărbători, conform unui studiu recent, mai ales că anul acesta costurile sunt cu 30% mai mari.
Polițiștii din Bistrița-Năsăud și Cluj au descins la locuințele a trei bărbați din Dej, cercetați în două dosare penale. Dosarul vizează comiterea infracțiunilor de șantaj, înșelăciune și acces ilegal la un sistem informatic.
Joia Mare a adus culoare și bucurie în rândul celor care își petrec bătrânețea în centre de îngrijire. Tradiția vopsitului ouălor de Paști a fost păstrată cu sfințenie și la un centru de asistență și îngrijiri, dar și la un cămin de bătrâni din sectorul 6 al Capitalei.
Nereguli grave descoperite de comisarii Protecției Consumatorilor, la o fermă din Domnești, județul Ilfov! În urma unor sesizări privind mirosurile insuportabile și mizeria, comisarii ANPC au verificat, marți, ferma respectivă, care ”funcționează...
Intervenție de amploare a pompierilor în localitatea Horodnic de Jos, din județul Suceava. Echipaje de la Detașamentul de pompieri Rădăuți au intervenit cu patru autospeciale și o ambulanță SMURD, pentru stingerea flăcărilor care au cuprins două anexe gospodărești.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019