"Politistii au subminat autoritatea statului român", astfel a catalogat presedintele Traian Basescu actiunea oamenilor legii, care, vineri, au manifestat în fata Palatului Cotroceni, fara ca mitingul sa fi fost autorizat. Mai mult în conferinta de presa sustinuta duminica, presedintele a declarat ca liderul Cartel Afla, Bogdan Hossu, fusese informat înainte ca manifestantii sa porneasca spre Cotroceni, ca presedintele nu se afla în Capitala.
TRAIAN BASESCU, presedintele României "Un act ilegal, ramâne un act ilegal si cei 6000 de politisti au efectuat un mars ilegal. Si ei sunt cei care, alaturi de jandarmi, trebuie sa vegheze la respectarea legii. Cred ca vor avea o dificultate sa ceara la manifestatiile urmatoare respectarea legii."
Seful statului a explicat si decizia luata în urma cu doua zile, potrivit careia Administratia Prezidentiala nu va mai apela la serviciile Politiei si ale Jandarmeriei.
TRAIAN BASESCU, presedintele României "Eu cred ca, în calitate de presedinte, nu pot asocia pesedintia cu niste institutii ai caror salariati au încalcat legea si am dat dispozitie ca Administratia prezidentiala sa nu mai apeleze la nicio prestatie a Ministerului de Interne."
Traian Basescu a adaugat ca politia si Jandarmeria nu au obligatii directe fata de Presedintie, ci actioneaza doar la solicitarea Serviciului de Protectie si Paza.
Nemulțumirile polițiștilor, bucuria șoferilor și pietonilor! De luni, polițiștii nu vor mai da amenzi pentru traversare neregulamentară, lipsa centurii de siguranță sau vorbitul la telefon în timpul deplasării cu mașina.
Percheziții în județul Alba, la persoane bănuite că au tăiat copaci ilegal. Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au descins la 23 de adrese.
Președintele țării și liderii politici au votat încă de la primele ore ale dimineții. Fiecare, a explicat pentru ce votează.
Înmormântarea unui preot din Dorohoi, decedat, pe 15 octombrie, din cauza bolii COVID-19, organizată în condiții restrictive! Circa 50 de polițiști, jandarmi și polițiști locali au supravegheat înhumarea preotului...
Amenzi uriașe, în urma controalelor efectuate de autorități, în acest weekend, la obiective cu profil alimentatie publica - terasă/ restaurant din zona Herăstrău!
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019