Scandalul "Deta" este in plina desfasurare, iar in Politie cad capete. Agresorii prinsi în urma scandalului de la Deta, printre care si fiul cel mic al primarului, Calin Roman, au primit mandate de arestare pentru 29 de zile, iar seful Politiei Deta, Ioan Viorel Golosie, si-a dat demisia, dupã ce cazul a intrat in atentia I.G.P.R. Initial, seful Politiei Deta a spus cã nu pleacã din functie, dar a cedat pânã la urmã si si-a dat demisia.
IOAN VIOREL GOLOSIE, fost comisar sef, Politia Deta "Am o demisie de onoare. Din punctul meu de vedere nu am sã îmi reprosez nimic, mi-am fãcut datoria 10 ani de zile. A fost probabil o vinã a mea cã nu am reusit sã gestionez si sã-mi asigur cu benzinã masina."
Ministrul de Interne, Traian Igas, ar vrea ca fostul sef al Politiei orasului Deta sã fie exclus definitiv din Politie. Potrivit ministrului, comisarul-sef Ioan Viorel Golosie a dovedit cã este un slab manager, iar politistii din Deta nu au nicio scuzã pentru faptul cã nu i-au urmãrit pe agresori.
TRAIAN IGAS, ministrul de Interne "Cã am numit un nou sef la Politia Deta înseamnã cã ce a fost acolo nu a trecut neobservat. A dat dovadã cã e un slab manager si nu are ce cãuta acolo. Onorabil era dacã gestiona activitatea la Deta. Multi au invocat cum cã ar fi numit politic la politia Deta; este comandantul acestei Politii de 10 ani. Nu putem aduce acest element în discutie."
Gheorghe Popescu, seful Inspectoratului de Politie Timis, a declarat ca a cerut de mai multe ori demisia sefului Politiei din Deta.
GHEORGHE POPESCU, inspector sef, I.P.J. Timis "În primul rând pentru traficul de tigãri, iar în ianuarie a fost sanctioant disciplinar cu sanctionare scrisã. Noi cunosteam comportamentul celor doi frati. Am dispus constatând cã nu erau supravegheati de investigatii criminale si am cerut demisia de nenumãrate ori."
Cinci politisti sunt cercetati în urma scandalului din Deta. Acestia sunt seful politiei locale, seful compartimentului de ordine publicã si alti trei lucrãtori, care se presupune cã au fost în zonã, în momentul incidentelelor de sâmbãtã noaptea. Ancheta administrativa in randul politistilor a fost dispusa de ministrul de Interne, Traian Igas, care l-a trimis la fata locului pe insusi seful Politiei Romane, Liviu Popa.
LIVIU POPA, inspector general, I.G.P.R. "S-a dispus cercetarea prealabilã a sefului Politiei din Deta, a sefului compartimentului de ordine publicã si a alti trei lucrãtori de politie care au fost în zonã. Urmeazã sã vedem dacã se va extinde cercetarea si la alti politisti."
Ancheta continuã la Deta, pentru a se stabili ce agenti s-au aflat la fata locului si cum au actionat ei. O dovadã importantã o costituie imaginile surprinse de camerele de supraveghere ale Primãriei.
Trei cazuri de antrax confirmate în România, la membrii unei familii din Slobozia! Un tată și fiul său sunt internați la Institutul ”Matei Balș” din București, iar analizele au confirmat că sunt contaminați cu antrax. Analizele au confirmat existența antraxului...
Ideea bizară a comasării Consiliului Național al Audiovizualului cu ANCOM inflamează spiritele. Vicepreședintele CNA, Valentin-Alexandru Jucan spune că reprezentanții instituției nu au fost contactați, până în acest moment, pentru vreo discuție pe acestă temă.
Accident cu o mașină de poliție, într-un sat din județul Neamț! Vă avertizăm că urmează imagini cu impact emoțional. Doi bărbați au ajuns la spital după un accident cu o autospecială IPJ și un autoturism în satul Căciulești din comuna Girov.
Consiliul General al Municipiului București a aprobat, vineri, cu 38 de voturi ”pentru” și opt împotrivă, hotărârea prin care viceprimarul social-democrat Adrian Vigheciu este înlocuit de liberalul Stelian Bujduveanu, pentru a exercita calitatea de înlocuitor...
Polițiștii din Bistrița-Năsăud și Cluj au descins la locuințele a trei bărbați din Dej, cercetați în două dosare penale. Dosarul vizează comiterea infracțiunilor de șantaj, înșelăciune și acces ilegal la un sistem informatic.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019