Munții nu iartă greșelile! În ultimele 24 de ore, echipele de prim raspuns ale Salvamont Maramureș, alături de polițiștii de frontieră de la Valea Vișeului și Poienile de sub Munte, structuri din cadrul ITPF Sighetu Marmației au avut misiuni istovitoare care au totalizat peste 14 ore în condiții dure. Salvatorii au reușit să aducă în siguranță trei cetățeni ucraineni. Unul dintre ei, de 31 ani, se afla de șapte zile pe munte fără provizii și era extenuat iar alte două persoane, de 25 și 32 ani, nu se mai puteau deplasa într-o zonă cu prăpăstii. Evacuarea ultimilor doi recuperați din munte s-a incheiat azi dimineață în jurul orei 06.30. Toți trei sunt acum în afara oricărui pericol și au fost predați autorităților abilitate. Salvamontiștii le recomandă turiștilor să nu plece pe munte pe trasee necunoscute și să mergă în grupuri de persoane. Totodată să poarte un echipament adecvat, o trusă de prim ajutor și să aibă la ei hrană și apă.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019

