Scafandrii au reluat căutările pe lacul Tarnița din localitatea clujeană Florești. Ei încearcă să dea de urma bărbatului și a celor doi copii ai săi, dispăruți de trei zile. Vremea nefavorabilă a zădărnicit însă eforturile echipajelor de la I.S.U. Pe malul lacului a fost găsită mașina clujeanului de 48 de ani. El a lăsat un mesaj video în care își lua adio de la familie. Inregistrarea îi face pe oamenii legii să creadă că tatăl si-a ucis băiatul de 15 ani si fetița de numai 3 ani si, apoi, s-a sinucis.
CRISTIAN PINTEA, adjunct șef, I.P.J. Cluj "Viteza apei este foarte mare curentul de apã are peste un metru pe sec. Am încercat scanarea fundului apei cu un sonar. Incercãm sã contactãm colegii specializati de la Mureș, scafandrii, sã vedem cum putem intra sub gheațã."
Scafandrii, pompierii, jandarmii și polițiștii sunt aproape convinși că nu-i vor mai găsi pe cei trei în viață.
IOAN PĂCURAR, șef, I.P.J. Cluj "Este dureros ceea ce s-a întâmplat, ceea ce se contureazã. Toate indiciile duc cã tatãl împreună cu cei doi copii au venit aici au mers pe gheață și au căzut, probabil voit decât."
Cei trei au fost văzuți ultima oară luni după-amiază. Atunci, bărbatul si-a luat copiii și i-a dus la un fast-food, iar imaginile au fost surprinse de camerele de supraveghere.
IOAN PĂCURAR, șef, I.P.J. Cluj "Nu era un om fericit. Era trist, îndurerat, dar nu se motiveazã fapta lui, cã a luat viața a doi copii. Au mai fost douã încercãri de suicid. Colegii nostri au mai fost chemati, au avut discutii contadictorii, sã nu zic ceartã, dar nu probleme deosebite."
Colegii de serviciu spun că bărbatul avea probleme financiare, după ce-și cumpărase un apartament prin credit.
Toxiinfecție alimentară într-o tabără din județul Bihor. Zeci de persoane au avut nevoie de intervenția cadrelor medicale. Dintre acestea, 19 copii și trei adulți au fost transportați la spital. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență "Crișana"...
Vești îngrijorătoare în urma accidentului grav de pe A2. Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. Un băiat de 9 ani, victimă a accidentului produs duminică seară pe autostrada A2, în județul Călărași, se află în stare gravă la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din Capitală.
Peste 30 de palestinieni, adulți și copii, au fost aduși în România, în noaptea de miercuri spre joi. Transportul a fost realizat cu ajutorul unei aeronave C-27J Spartan, a Forțelor Aeriene Române. Din grup fac parte 12 copii bolnavi și 21 de aparținători.
Stațiunea Stâna de Vale din județul Bihor se pregătește de Paște, dar peisajul arată ca înainte de Crăciun. Stratul de zăpadă este de aproape 20 de centimetri grosime, iar pârtiile de schi și săniuș sunt raiul iubitorilor sporturilor de iarnă.
Educație culturală timpurie la Opera Comică pentru Copii, în Capitală! Programul le oferă celor mici primele lor întâlniri cu muzica, teatrul și arta prin spectacole interactive, ateliere creative și multe alte experiențe culturale adaptate vârstei lor.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019