Date companie
 
 
 
 

Șerban Huidu, doi ani și șase luni de închisoare cu suspendare

RSS Știri
 
 
Data publicării : 29 Iunie 2012
Categorie : Social - economic | Cuvinte cheie : accident, sentinta, Serban Huidu
 

Magistrații Tribunalului Brașov l-au condamnat pe Șerban Huidu la doi ani și sase luni de închisoare cu suspendare. Decizia a stârnit, însă, nemulțumirea rudelor celor trei persoane care și-au pierdut viața în accidentul rutier provocat de realizatorul TV. Acestea vor să-l vadă pe Șerban Huidu după gratii, iar recursul se va judeca peste 10 zile, la Curtea de Apel Brașov.

MIRCEA BALOG, fiul unei victime: "Nu este corect și vom face recurs. Nu a fost din neatenție. A fost între omor din culpă și omor cu premeditare. Nu a fost o judecată dreptă! Sunt total nemulțumit! Huidu nici măcar nu a venit la proces."

MARIA BALOG, sotia victimei: "Această pedeapsă este revoltătoare! El trebuia să fie arestat din 16 octombrie, ora 12.00, având în vedere cum a făcut această crimă. Soțul meu a fost la trei metri de linia mediană. Actele au fost la poliție. Cred că a fost protejat."

Avocatul victimelor a declarat că Șerban Huidu încă mai are dreptul de a conduce mașina până la pronunțarea definitivă a instanței.

BUCUR BORCOMAN, avocat: "După pronunțarea unei sentințe definitive, practic permisul de conducere va fi anulat. După un an, după ce se dă sentința definitivă, el poate da din nou examen pentru permis de conducere."

Expertizele tehnice au demonstrat că fostul realizator TV avea 87 de kilometri/ora, iar viteza maximă admisă în acea zonă era de 50 de kilometri/oră. Șerban Huidu este cercetat și într-un dosar civil, în care urmașii victimelor cer despăgubiri de 800 de mii de euro.



« înapoi la toate știrile

 
 

Adaugă comentariu



 
 

Alte știri pe aceeași temă

  • Accident tragic pe autostrada A1 ( 13 August 2025 )

    Accident tragic pe autostrada A1 București - Pitești. Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. O autoutilitară s-a răsturnat, la kilometrul 76, în dreptul comunei Petrești, din județul Dâmbovița.

  • Accident grav în 13 Septembrie ( 31 Iulie 2025 )

    Accident grav în București, la intersecția dintre Calea 13 Septembrie și strada Progresul. Un tramvai s-a izbit de un autobuz. În urma impactului, 11 persoane au fost rănite. 

  • Tragedie rutieră în zori ( 28 Iulie 2025 )

    Accident mortal, în localitatea Solești din județul Vaslui! Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. Accidentul s-a soldat cu moartea unei persoane și rănirea gravă a altor trei. Conform informațiilor transmise de ISU Vaslui...

  • Accident mortal lângă Chișoda, în județul Timiș ( 25 Iulie 2025 )

    Un accident rutier grav s-a produs în această dimineață, în apropierea localității Chișoda, județul Timiș. Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional. 

  • Accident mortal în Bistrița-Năsăud ( 21 Iulie 2025 )

    Accident mortal! Un tânăr de 18 ani a murit, iar alți doi, de 19 și 20 de ani, au fost răniți, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat luni dimineață, în comuna Leșu, din județul Bistrița-Năsăud. Vă avertizăm că urmează informații și imagini cu impact emoțional.

 
 
 
 
National TV Stana de Vale cam 1 National FM - Muzica romaneasca Stana de Vale cam 2