Date companie
 
 
 
 

Sindicaliștii din chimie și petrochimie au pichetat sediul Ministerului Economiei

RSS Știri
 
 
Data publicării : 19 Octombrie 2010
Categorie : Social - economic | Cuvinte cheie : capitala, sindicalisti, protest, gaze, facilitati, productie interna, pichet, chimie, petrochimie
 

Două federații patronale din chimie și petrochimie au protestat marți în fața Ministerul Economiei. Peste doua sute de sindicalisti au pichetat sediul din Capitală, pentru a cere prelungirea facilității de acordare a gazelor din producția internă pentru unele companii.

AMBIANȚĂ (protest)
ACHILLE DUTU - presedinte FSLPC : "Existã posibilitatea ca dupã 31 octombrie sã se piardã zeci de mii de locuri de muncã dacã nu se va prelungi legea 332 care dãdea posibilitatea nu numai industriei chimice, dar ºi agenþilor industriali sã foloseascã gazul de proveninþã româneascã!''

Liderii sindicali cred că există o presiune a multinaționalelor asupra Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei, pentru ca tarifele de distribuție a gazelor să se majoreze.

ACHILLE DUTU - presedinte FSLPC: ''Sunt foarte multi distribuitori, companii multinationale. Forþeazã cresterea pretului gazului intern ca societãtile românesti sã fie scoase de pe piaþã româneascã si europeanã."

Protestatarii din Federația Patronatelor si cea a Sindicatelor Libere din Chimie și Petrochimie vor picheta si joi Ministerul Economiei, intre orele 10 si 15.



« înapoi la toate știrile

 
 

Adaugă comentariu



 
 

Alte știri pe aceeași temă

  • Un nou protest în Piața Victoriei ( 22 Iulie 2025 )

    Un nou protest astăzi în Piața Victoriei. Federația Sindicatelor din Silvicultură, împreună cu Federația Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România și Federația Națională a Muncii au ieșit în stradă. Sindicaliștii reclamă faptul că, prin ultimele reforme, autoritățile caută să repare situația financiară a țării pe spinarea lucrătorilor cinstiți.

  • Un nou protest al bugetarilor față de măsurile guvernului Bolojan ( 15 Iulie 2025 )

    Un nou protest al bugetarilor față de măsurile guvernului Bolojan, în Capitală! Câteva sute de angajați din cadrul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) și Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) au protestat, în fața Guvernului. ”Spor tăiat, respect furat”, ”Vrem echitate, nu privilegii de șefi”, ”AFIR nu e de tăiat”, ”Executăm, dar suntem executați” au fost câteva dintre mesajele purtate de participanți.

  • Austeritatea, contestată în stradă ( 7 Iulie 2025 )

    Sindicaliștii de la Sanitas și cei din Educație au protestat, luni, la Palatul Parlamentului, nemulțumiți de măsurile de reducere a deficitului excesiv pentru care Guvernul României și-a angajat răspunderea în plenul Legislativului. ”Protestăm față de măsurile...

  • Revolta bugetarilor ( 1 Iulie 2025 )

    Bugetarii sunt revoltați de aplicarea măsurii de tăiere a sporurilor. Pentru a doua zi consecutiv, angajații Ministerului Finanțelor au protestat spontan față de adoptarea Ordonanței de Urgență care plafonează la 300 de lei brut sporul pentru condiții vătămătoare. 

  • Protestul studenților ( 26 Iunie 2025 )

    Zeci de studenți au protestat în Piața Victoriei din București față de intenția Guvernului de a reduce fondurile alocate pentru burse și numărul beneficiarilor. ”Bursele se taie, șansele dispar”, “Tăiați din corupție, nu din educație!” și “Vreți educație? Plătiți pentru ea”, sunt câteva dintre mesajele afișate în Piața Victoriei.

 
 
 
 
National TV Stana de Vale cam 1 National FM - Muzica romaneasca Stana de Vale cam 2