Curtea Constituțională a României discută, pe 29 mai, sesizarea președintelui Traian Băsescu referitoare la neconstituționalitatea Legii pentru modificarea și completarea actului normativ privind Statutul deputaților și al senatorilor. În 26 aprilie, Administrația Prezidențială informa că Traian Băsescu a trimis președintelui Curții Constituționale, Augustin Zegrean, o sesizare de neconstituționalitate a legii care modifică Statutul deputaților și al senatorilor. In sesizare, liderul de la Cotroceni a criticat mai ales articolul referitor la imunitatea parlamentară. Potrivit șefului statului, această imunitate reprezintă „o garanție a exercitării mandatului, nu un privilegiu al senatorului sau al deputatului ori o cauză de exonerare de raspundere penală". Traian Basescu susține că articolul din Statut care trebuie să reglementeze procedura în caz de retinere, arestare sau perchezitie este de natura sa dea nastere la interpretari, cu diferite consecințe asupra independenței puterii judecatorești. În cazul în care sesizarea va fi admisă de CCR, proiectul se va întoarce în Parlament. Anterior, președintele a reclamat legea la Curte pentru reglementările legate de stabilirea incompatibilităților. Pe 17 aprilie, în ședință comună, Camera Deputaților și Senatul au adoptat Statutul parlamentarilor. Membrii Legislativului au modificat o prevedere declarată neconstituțională, astfel încât parlamentarii aflați în conflict de interese să fie sancționați cu diminuarea cu 10% a indemnizației pe o perioadă de cel mult 3 luni.
Curtea Constituțională a României a respins sesizarea președintelui Nicușor Dan în legătură cu legea privind unele măsuri pentru combaterea antisemitismului și xenofobiei.
Curtea Constituțională a României a respins sesizarea președintelui Nicușor Dan în legătură cu legea privind unele măsuri pentru combaterea antisemitismului și xenofobiei.
Decizii importante luate la Consiliul Național al Partidului Național Liberal. Formațiunea liberală elimină aproape jumătate din posturile de conducere și introduce 19 reprezentanți regionali în noua structură executivă care va fi votată la Congresul din iulie. Comisia de Statut a PNL a propus restructurarea completă a conducerii partidului, prin instituirea unui Birou Executiv redus la 27 de membri, cu aproximativ 50% mai puțin față de structura actuală. Ilie Bolojan a prezentat la ședința PNL schimbările radicale pe care le propune. Principala noutate: reintroducerea demisiei de onoare pentru președinții de organizații care obțin ultimele 10 locuri la alegeri.
Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat după decizia CCR privind declarațiile de avere, că, dacă legea interzice Agenției Naționale de Integritate să facă publică declarația sa de avere, el o va publica pe site-ul Președinției.
Curtea Constituțională a României a validat, joi, mandatul de președinte al lui Nicușor Dan. Oficial, Nicușor Dan este noul președinte al României.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019