Focuri de avertisment trase de polițiști, marți-dimineață, în timpul confruntării cu un tânăr agresiv, care și-a înjunghiat tatăl, pe o stradă din București! Echipajele de poliție care s-au deplasat la fața locului au identificat un tânăr, în vârstă de 22 de ani, înarmat cu două cuțite, agitat și necooperant. Polițiștii spun că tânărul și-a agresat tatăl cu cele două cuțite, provocându-i leziuni la nivelul gâtului și capului. Conform comunicatului transmis de Poliția Capitalei, în momentul intervenției, polițiștii l-au somat în mod repetat pe agresor, dar a continuat să adreseze amenințări și să reprezinte un pericol pentru persoanele din jur, inclusiv pentru polițiști. Pentru a-l neutraliza, inițial, polițiștii au utilizat inițial spray iritant-lacrimogen, însă, fără efect. Mai mult, atacatorul a încercat să-i înjunghie pe polițiști, așa că aceștia au făcut uz de armamentul din dotare, ”în condițiile prevăzute de lege, pentru a-l soma și a-l determina să înceteze acțiunile periculoase”, se arată în comunicat. Tânărul a încercat să fugă, dar a fost capturat de polițiști și a fost dus la audieri. Tatăl rănit a primit îngrijiri la fața locului, apoi a fost transportat la spital. Dacă sunteți victimele unor amenințări sau acte de violență, solicitați sprijin la 112, evitați confruntarea directă cu persoana agresivă și încercați să vă îndepărtați într-un loc sigur, până la sosirea echipajelor de intervenție. Victimele violenței domestice pot apela 0800 500 333, pentru ajutor specializat.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019

