Virusul gripal periculos care a făcut 100 de morți în Europa, trezește îngrijorare și în România! În Franța și Spania, autoritățile au declanșat planuri de urgență, după ce virusul gripal a făcut victime. Medicii români au confirmat și ei tulpina H3N2 în peste 170 de cazuri, fiind înregistrate deja șase decese.
ALEXANDRA GEORGESCU, reporter "Cea mai gravă situație se înregistrează în Franța, unde zeci de mii de oameni s-au îmbolnăvit de gripă. Autoritățile franceze au mobilizat deja personalul din 200 de spitale. În 30 dintre avestea, operațiile mai puțin importante au fost amânate, pentru ca medicii să se poată ocupa de bolnavii de gripă."
Personalul medical a fost suplimentat, iar în unele spitale a fost declanșat planul alb de urgență. În ciuda măsurilor, virusul gripal a ucis peste 50 de oameni în Franța. Și Spania se încrie pe lista țărilor în care a fost declarată epidemia de gripă, cu peste 50 de morți si sute de îmbolnăviri grave. Potrivit specialiștilor, ritmul în care se propagă îmbolnăvirile depășeste, însă, cu mult media ultimilor ani, iar medicii din Spania se așteaptă ca situația să se agraveze în perioada următoare, pe fondul scăderii temperaturilor. În țara noastră, de la începutul anului, au fost înregistrate peste 88.000 de îmbolnăviri de gripă, pneumonii și alte infecții respiratorii.
ALEXANDRA GEORGESCU, reporter "În ceea ce privește gripa, de la începutul sezonului rece au fost comunicate peste 230 de îmbolnăviri, iar șase persoane au decedat în urma complicațiilor gripei."
Niciuna dintre victime nu fusese vaccinată cu serul antigripal. Cele mai multe îmbolnăviri s-au înregistrat în București, 86 de cazuri, Iasi, 27, și Olt 17. La Institutul Matei Balș din Capitală mai sunt internați acum 16 bolnavi de gripă. Chiar dacă, potrivit autorităților din Sănătate, deocamdată în România nu se poate vorbi despre o epidemie de gripă, situația ar putea să se agraveze în curând. Specialiștii spun că un risc crescut de îmbonăvire îl au oamenii cu sistemul imunitar precar, precum copiii, bătrânii, dar și bolnavii cronici.
Agenția de evaluare financiară Moody`s Ratings a confirmat ratingul pe termen lung atribuit României la ”Baa3” cu perspectivă negativă. Instituția atrage atenția asupra riscurilor semnificative cu privire la implementarea cu succes a planului de consolidare fiscală.
Urmărit internațional din categoria MOST WANTED, adus în România! Polițiștii români l-au adus în țară, în noaptea de marți spre miercuri, pe un bărbat din Bistrița-Năsăud, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de minori și proxenetism.
Cei 51 de pompieri români care au acționat timp de o săptămână în Spania, în sprijinul autorităților locale, pentru stingerea incendiilor de vegetație, au revenit în țară, în noaptea de joi spre vineri, a anunțat Inspectoratul General pentru Situații...
Misiunile pompierilor români detașați în Spania și Grecia continuă. O nouă intervenție a modululUI național specializat în combaterea incendiilor forestiere a avut loc în Spania, sub coordonarea structurilor locale de urgență.
Crește numărul persoanelor infectate cu virusul SARS-Cov-2. 3.850 de noi cazuri au fost înregistrate în perioada 18-24 august, cu 87,2% mai multe decât în săptămâna anterioară, potrivit Institutului Național de Sănătate Publică.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019