Vremea rămâne caldă pentru această perioadă. Până după Revelion, temperaturile pot fi considerate de primăvară în unele zone. Vineri, valorile termice s-au menținut mai ridicate decât mediile climatologice normale pentru sfârșitul lunii decembrie. Cerul a fost temporar acoperit de nori și izolat a plouat slab în sud-vestul țării. Amiaza a adus temperaturi maxime, de la 3 grade în estul Transilvaniei până la 13 grade în vest și sud-est. În București, vremea a fost caldă, iar temometrele au atins aproximativ 9 grade. Ziua de sâmbătă aduce o vreme frumoasă și caldă, în special în regiunile intracarpatice, precum și în zonele de deal și munte, unde cerul va fi lipsit de nori. În schimb, peste celelate zone ale țării, se lasă din nou ceață și doar pe alocuri sunt șanse ca la amiază să se zărească raze de soare. Burnița completează tabloul meteo al zilei. Vântul va sufla în sudul Banatului și pe crestele montane. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 4 grade în estul Transilvaniei și Oltenia și 13 grade în Banat. În București, sâmbătă, vremea se va menține caldă pentru această perioadă din an, iar ceața va fi prezentă doar dimineața, temperatura maximă va fi în jur de 8 grade. În ultimele zile ale anului, valorile termice rămân mai ridicate decât mediile climatologice specifice acestei perioade, mai ales la deal și la munte, iar din zonele joase nu lipsesc intervalele cu ceața sau norii și pe alocuri va fi prezentă și burniță. Trecator este posibil să-și facă apariția puține precipitații mixte, slabe cantitativ și cel mai probabil prin regiunile din jumatatea de vest a țarii. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 2 și 13 grade.
După câteva zile cu temperaturi pozitive, vremea se va răci brusc. Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, gerul își va face simțită din nou prezența în acest weekend.
România se pregătește pentru cea mai geroasă noapte din acest sezon! Conform meteorologilor, în noaptea de luni spre marți minimele se vor situa între -20 și -10 grade. În Capitală, minimele vor coborî până la minus 15 grade. În aceste condiții de vreme severă, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a convocat, astăzi, Comandamentul Energetic Național, precizând că țara noastră este pregătită pentru episodul de ger.
Sfârșitul de săptămână va aduce o deteriorare accentuată a vremii, cu intensificări puternice ale vântului, ninsori și viscol, mai ales în zonele montane.
Crăciunul a venit cu vreme autentică de iarnă în mai multe zone din țară. 19 județe și Capitala se află sub cod galben de viscol până în această seară.
Vremea rea din ultimele ore a provocat numeroase pagube. ISU București-Ilfov a anunțat că a intervenit la zeci de situații de urgență, majoritatea provocate de copaci căzuți și acumulări de apă.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019

