Initiativa de modificare a legii audiovizualului, in sensul dublarii filmelor străine in limba româna, a ajuns sa fie cea mai respinsa propunere legislativa din ultima vreme. Nimeni nu vede cu ochi buni inițiativa social-democratului Victor Socaciu. Nici mãcar colegi de partid din Camera Deputatilor nu-l susțin. Socaciu, însã, a fost extrem de înverșunat în susținerea actului normativ despre care crede cã va stopa "genocidul împotriva limbii române".
VICTOR SOCACIU, deputat PSD "Sunt institutii care vorbesc despre un genocid lingvistic datoritã preluarii limbii engleze. O limbã se învațã în școalã, cu manuale, nu se învațã ca lautaria. Este o pierdere a identitații naționale. Vã rog sã votați ca niște parlamentari, nu ca niște coafeze, care nu puteți dormi fãrã vocea lui Marlon Brando."
OVIDIU GANT, deputat minorități "Dublarea filmelor în limba germanã, în Germania, nu este un exemplu de urmat în România, România are un sistem foarte bun. În spiritul diversitãții, voi vota împotriva acestui proiect."
AMBIANȚĂ "Comisia a dat raport de respingere."
Tot marți, deputații au respins moțiunea simplă "Un flagel național, plantele etnobotanice", inițiată de PSD și PNL.
Conform noii legi de pregătire a populației pentru apărare, prima serie de rezerviști voluntari va începe instrucția anul viitor, a anunțat ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, joi-seară, la Digi 24. Legea are drept scop întinerirea rezervei Armatei Române.
Șoferii începători ar putea să nu mai aibă acces la mașini puternice. Ar fi urmarea unui proiect de lege depus de un deputat USR.
Avansul la încheierea promisiunii de vânzare-cumpărare în domeniul imobiliar scade, de la 15%, la 5%, pentru rezervare. Este una dintre modificările aduse de membrii Comisiei Juridice a Camerei Deputaților proiectului de lege inițiat după scandalul Nordis.
Deputata PNL, Alina Gorghiu, a depus, împreună cu mai mulți parlamentari, o inițiativă legislativă care stabilește că în momentul în care o substanță psihoactivă este depistată în sânge, fapta să fie considerată infracțiune.
România are un nivel scăzut de trai, comparativ cu alte state europene, dar, în mod surprinzător, se situează printre țările fruntașe la risipa de hrană. Totuși, românii au devenit conștienți de această risipă...
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019

