Cand doi se cearta, al treilea câstigă! Cel putin temporar! După ce social-democrații l-au exclus pe Mircea Geoană din partid, Opoziția a pierdut șefia Senatului, preluată, provizoriu, de PDL. Senatorii au decis revocarea lui Mircea Geoană cu 112 voturi "pentru", două "împotrivă" și 5 abțineri. Plenul Camerei superioare a aprobat, astfel, cererea de revocare a lui Mircea Geoană din funcție, solicitare depusă chiar de USL.
VICTOR PONTA, președinte PSD "Un senator care si-a pierdut sprijinul isi pierde functia(...)Domnul Geoana practic de 10 minute nu mai e presedintele Senatului(...)Propunerea noastra ramane aceeasi-Titus Corlatean."
CRIN ANTONESCU, președinte PNL "Ce facem, sunam la 112 sa vina pompierii sa-l ia? Haideti sa fim seriosi pentru ca suntem intr-o institutie serioasa, Mircea Geoana nu mai reprezinta pe nimeni.''
Astfel, Geoană și-a pierdut, de drept, și statutul de membru al Biroului Permanent. Ședința de plen a fost condusă de vicepreședintele PDL al Senatului, Petru Filip, care va asigura si interimatul pentru a doua funcție în stat. Cel puțin până luni, când ar putea fi ales oficial noul șef al Senatului. Mircea Geoană a anunțat deja că atacă la Curtea Constituțională hotărârea plenului. La rândul ei, șefa Camerei Deputaților, Roberta Anastase, a precizat că o decizie în ceea ce privește șefia Senatului va fi luată în cadrul Coaliției, iar Vasile Blaga și Radu Berceanu ar putea candida la această funcție.
Nicușor Dan a depus jurământul în plenul reunit al Parlamentului și devine al cincilea președinte al României post-revoluționare. Este primul șef de stat român care vine din rândul societății civile și care câștigă alegerile prezidențiale ca independent.
Românii din diaspora, în atenția președintelui Nicușor Dan! Votul românilor stabiliți peste hotare arată că aceștia sunt conectați la ceea ce se întâmplă în țară, indiferent cu cine au votat. ”Respectăm votul și încercăm ca, în lucrurile...
În momentul în care datele centralizate de Autoritatea Electorală Permanentă au evidențiat victoria fără echivoc în alegeri a lui Nicușor Dan, mulțimea adunată în centrul Capitalei, care aștepta rezultatul cu sufletul la gură, a izbucnit în urale.
Indiferent cât de polarizată este societatea și de opțiunea fiecăruia, românii au mers, duminică, la urne cu dorința ca viitorul președinte să fie mai bun decât cei care au ocupat vremelnic Palatul Cotroceni.
Avansul la încheierea promisiunii de vânzare-cumpărare în domeniul imobiliar scade, de la 15%, la 5%, pentru rezervare. Este una dintre modificările aduse de membrii Comisiei Juridice a Camerei Deputaților proiectului de lege inițiat după scandalul Nordis.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019