Parlamentul European a aprobat o rezoluție prin care se solicită admiterea fără întârziere a României și Bulgariei în spațiul Schengen, independent de MCV. Rezoluția este consultativă și recomandă Consiliului Uniunii Europene să ia o decizie promptă și pozitivă, pentru a permite accesul celor două state la spațiul european de liberă circulație. Raportul cu argumentele pentru intrarea României și Bulgariei în Spațiul Schengen a fost adoptat încă din 5 noiembrie de Comisia pentru Libertăți Civile din Parlamentul European. Membrii Comisiei subliniau că o abordare în două etape - suspendarea controalelor la frontierele interne maritime și aeriene, urmată de eliminarea controalelor la frontierele interne terestre - implică un anumit număr de riscuri și ar putea să aibă un efect negativ asupra viitorului extinderii spațiului Schengen. Astfel, Comisia LIBE cereau ca decizia să fie luată sub forma unui ”act juridic unic”.
Raportul a fost dezbătut luni în Legislativul european, iar marți a fost aprobat cu o largă majoritate de către eurodeputați. În prezent, atât România, cât și Bulgaria aplică în mod parțial regulile Schengen, iar controale sunt efectuate la frontierele ambelor țări. Liderul europarlamentarilor PPE, Manfred Weber, anunța, la finele lunii trecute, că Bulgaria va face parte din spațiul Schengen de anul viitor, pentru început doar cu frontierele aeriene. Hotărârea finală pentru ca cele două țări să devină membre Schengen trebuie luată însă în unanimitate de statele Uniunii Europene, în cadrul Consiliului European.
Barometrul ”România între Magie și Ezoterie”, lansat la Muzeul Țăranului Român! Potrivit rezultatelor sondajului, circa 75% dintre respondenți cred că norocul este important în viață, iar peste 21% au opinie contrară.
40 de pompieri români au revenit acasă, din Grecia, după o misiune de două săptămâni, timp în care au sprijinit autoritățile elene în lupta cu incendiile de vegetație, în cadrul mecanismului european de pre-poziționare.
Agenția de evaluare financiară Moody`s Ratings a confirmat ratingul pe termen lung atribuit României la ”Baa3” cu perspectivă negativă. Instituția atrage atenția asupra riscurilor semnificative cu privire la implementarea cu succes a planului de consolidare fiscală.
Urmărit internațional din categoria MOST WANTED, adus în România! Polițiștii români l-au adus în țară, în noaptea de marți spre miercuri, pe un bărbat din Bistrița-Năsăud, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de minori și proxenetism.
Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac, împreună cu polițiști din cadrul Biroului de Poliție Autostradă A1, au depistat 23 de cetățeni străini fără drept de a călători în spațiul Schengen. A fost oprit pentru control un ansamblu rutier condus de către un cetățean român.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019

