Plângere penală la Parchetul General! O persoană fizică a trimis, prin e-mail, o plângere în care acuză Curtea Constituțională de fals material în înscrisuri oficiale, în legătură cu adresa transmisă Guvernului prin care se solicita corectarea unei ``erori materiale`` din decizia privind listele electorale folosite la referendum. Parchetul General a înregistrat plângerea penală, iar dosarul se află în faza actelor premergătoare. Curtea Constituțională a României a retrimis, luni, Guvernului o adresă în care precizează că a solicitat listele electorale permanente actualizate privind desfășurarea referendumului, liste în baza cărora s-a organizat scrutinul din 29 iulie. După publicarea acestei adrese în Monitorul Oficial, premierul Victor Ponta a anunțat că Guvernul nu va mai organiza mini-recensământul pentru actualizarea listelor electorale.
Curtea Constituțională a României a amânat, din nou, decizia privind pensiile speciale. Luni, 29 decembrie, ar putea fi stabilită soarta pensiilor speciale ale magistraților.
Curtea Constituțională a României a respins sesizarea președintelui Nicușor Dan în legătură cu legea privind unele măsuri pentru combaterea antisemitismului și xenofobiei.
Curtea Constituțională a României a respins sesizarea președintelui Nicușor Dan în legătură cu legea privind unele măsuri pentru combaterea antisemitismului și xenofobiei.
Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat după decizia CCR privind declarațiile de avere, că, dacă legea interzice Agenției Naționale de Integritate să facă publică declarația sa de avere, el o va publica pe site-ul Președinției.
Curtea Constituțională a României a validat, joi, mandatul de președinte al lui Nicușor Dan. Oficial, Nicușor Dan este noul președinte al României.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019

