Au promis proteste si se tin de cuvant! Aproape 100 de politistii din Craiova s-au adunat in curtea institutiei, ca sa-si strige nemultumirile. Prudenti, oamenii legii au protestat in timpul liber, altfel s-ar fi ales cu o sanctiune drastica, din partea conducerii institutiei.
"Suntem pasnici, dar atâta timp cât domnul ministru spune ca suntem multumiti si suntem foarte bine platiti s-ar putea sa vina sa lucreze în locul nostru, pentru ca oamenii au ajuns la limita, nu mai suporta! -Mai suportati? -Nu!"
"În urma cu câteva zile a început anul scolar! Domnule ministru, ma uit în ochii dumneavostra si sper sa ma vedeti, ca asa m-am uitat si eu în ochii copilului meu când l-am trimis la scoala fara ghiozdan nou, fara penar nou, fara stilou nou!"
"Gânditi-va ca 25% din salariu înseamna rata la banca! În curând cred ca mai mult de jumatate din politisti o sa ramâna fara casa!"
Potrivit Newsin, liderii de sindicat au anuntat ca, de luni, oamenii legii îsi vor reduce activitatea cu 25%, pentru ca primesc doar 75% din salariu.
VASILE GRUIA, presedinte, Sindicatul National al Politistilor : "Politistii au luat decizia de a reduce activele profesionale concomitent cu cât statul ne plateste! Politistii vor merge în teren si vor interveni la 112 de urgenta. Politia Rutiera nu va mai dirija circulatia! Amenzi nu se mai dau, vor da doar avertismente."
Politistii care vor intra în greva vor încalca Statutul Politistului si risa sa fie sanctionati, ii avertizeaza ministrul de Interne, Vasile Blaga. Seful Internelor spune ca oamenii legii nu au voie sa întrerupa lucrul ca orice angajat din cauza ca un astfel de protest poate afecta stabilitatea tarii, iniformeaza NewsIn.
VASILE BLAGA, ministrul Administratiei si Internelor : "Am vazut ce au zis liderii! Unii nici nu cunosc statutul politistului. Nu pot face greva! Ei trebuie sa-si faca meseria!"
Pe durata protestelor, oamenii legii nu vor mai face audieri în dosarele penale si nu vor mai asigura paza pe traseele coloanelor oficiale. Reprezentantii Federatiei Sindicatelor Nationale ale Politistilor sustin ca, pe 20 septembrie, sunt hotarâti sa declanseze cel mai puternic protest de pana acum.
Un nou protest al bugetarilor față de măsurile guvernului Bolojan, în Capitală! Câteva sute de angajați din cadrul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) și Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) au protestat, în fața Guvernului. ”Spor tăiat, respect furat”, ”Vrem echitate, nu privilegii de șefi”, ”AFIR nu e de tăiat”, ”Executăm, dar suntem executați” au fost câteva dintre mesajele purtate de participanți.
Escrocii utilizează un larg evantai de posibilități pentru a pune mâna pe banii oamenilor și vizează, inclusiv, planurile de vacanță ale acestora. În plin sezon estival, infractorii din online oferă locuri de cazare în apartamente care nu există, la prețuri prea bune...
Sindicaliștii de la Sanitas și cei din Educație au protestat, luni, la Palatul Parlamentului, nemulțumiți de măsurile de reducere a deficitului excesiv pentru care Guvernul României și-a angajat răspunderea în plenul Legislativului. ”Protestăm față de măsurile...
Bugetarii sunt revoltați de aplicarea măsurii de tăiere a sporurilor. Pentru a doua zi consecutiv, angajații Ministerului Finanțelor au protestat spontan față de adoptarea Ordonanței de Urgență care plafonează la 300 de lei brut sporul pentru condiții vătămătoare.
Zeci de studenți au protestat în Piața Victoriei din București față de intenția Guvernului de a reduce fondurile alocate pentru burse și numărul beneficiarilor. ”Bursele se taie, șansele dispar”, “Tăiați din corupție, nu din educație!” și “Vreți educație? Plătiți pentru ea”, sunt câteva dintre mesajele afișate în Piața Victoriei.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019