Brasov, in semifinalele Cupei

Data publicării : 11 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : cupa romaniei, brasov timisoara

FC Brasov este si ea semifinalista in Cupa Romaniei, dupa ce a invins pe teren propriu pe FC Timisoara, scor 1-0, golul victoriei fiind marcat de Cristescu in minutul 93. Brasovenii au mai avut un gol anulat incorect pe motiv de offside in repriza secunda. Au mai fost totusi cateva faze de mentioat si in prima repriza, una destul de anosta, de altfel.Doua ocazii mari si late de gol au avut cele doua echipe. Prima i-a apartinut Brasovului, in minutul 21, prin Cristescu. Acesta nu a reusit sa-l invinga pe Taborda cu un sut din alergare din 10 metri.
A doua mare ocazie a primei reprize a apartinut timisorenilor. Goga putea inscrie golul carierei sale in minutul 40, cu un sut de domeniul fantasticului de la peste 40 de metri. Dar mingea lansata de Goga din cercul de la mijlocul terenului a fost deviata in extremis cu varful degetelor de Minca, dupa care a cazut pe transversala.
La reluare, brasovenii au iesit mai motivati de la vestiare, iar la doar cateva secunde de la reluarea meciului Ilyes a fost aproape de gol, insa lovitura sa de cap a fost retinuta de Pantilimon pe centrul portii. Dedu a trimis mingea in plasa in minutul 51, insa golul nu a fost validat de Alexandru Deaconu din cauza unei pozitii de offside. Aceeasi motivatie a avut si anularea golului inscris de Ilyes in minutul 58, insa de aceasta data semnalizarea de la margine a fost eronata.
Apoi jocul s-a mutat la poarta Timisoarei, unde Cristescu a trecut iar milimetric pe langa gol. Acesta a patruns elegant in dribling, a combinat spectaculos cu Hadnagy, a primit iar mingea si si-a potrivit-o pentru sut, dar balonul a ocolit vinclul portii banatenilor.
Nu la fel s-a intamplat si in minutul 93, cand ambele echipe se pregateau deja psihic de prelungiri, Cristescu s-a decis sa mai incerce o ultima tentativa, a combinat cu Hadnagy in careu, a primit din nou la 10 metri de poarta si a tras cu sete la coltul scurt, iar Pantilimon nu a putut respinge mingea care s-a lovit de bara inainte de a intra in poarta

Alte știri pe aceeași temă

• Cupa Romaniei, editia 78, se joaca astazi, intre FCSB si Universitatea Cluj ( 31 Mai 2015 )

In aceasta seara, FC Steaua Bucuresti SA si Universitatea Cluj vor disputa finala Cupei Romaniei, competitie ajunsa la editia 78.

• Duelul ranitilor! ( 23 Mai 2012 )

Dinamo vrea sa uite de locul 5 din campionat si sa castige Cupa Romaniei. In meciul din aceasta seara, cainii vor da piept cu marea rivala, Rapid. Antenorul lui Dinamo, Dario Bonetti s-a declarat extrem de optimist în privinta finalei si crede ca formatia sa poate câstiga trofeul care îi lipseste de câtiva ani, insa italianul a spus că Rapid este favorită.

• Dinamo vrea Cupa Romaniei! ( 11 Aprilie 2012 )

Dinamo vrea sa se reinventeze in meciul din Cupa Romaniei! Dupa demiterea lui Liviu Ciobatoariu, Danciu si colegii vor sa spele rusinea din campionat, unde nu au castigat decat un singur meci in retur, si vor cu orice prêt sa se califice in finala.

• Incidente înainte și în timpul meciului Steaua-Dinamo ( 26 Mai 2011 )

Prima finală a Cupei României dintre Steaua și Dinamo după mai bine de două decenii a fost precedată de câteva incidente între fanii celor două echipe. Mai multi suporteri s-au luat la bătaie în Piața Sfatului din Brașov și au aruncat cu petarde și sticle de bere.

• Ultima carte pentru Europa! ( 11 Mai 2011 )

Steaua si Dinamo si-au luat adio de la titlul de campioana in Liga 1, dar isi pun toate sperantele pentru un loc de Europa in Cupa Romaniei.