Dinamo calificare cu cintec!

Data publicării : 23 Septembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : dinamo, piatra neamt, stefan cel mare, cupa romaniei, optimi, ceahlaul

Dinamo s-a calificat in optimile Cupei Romaniei, dupa ce a trecut cu 2-0 de divizionara secunda Cheahlaul Piatra Neamt. Cainii au vazut partida ca momentul reabilitarii, dupa ce in ultimele doua etape jucate tot in Stefan cel Mare a parasit terenul invinsi. Parasita de suporteri, Dinamo a deschis scorul in minutul 12, prin fundasul Cosmin Moti, cap din 6 metri la centrarea lui Catalin Munteanu. In minutul 36, s-a petrecut faza care practic a decis meciul. Ceahlaul a reusit sa inscrie prin Forminte, insa arbitrul Mugurel Draganescu a anulat in mod gresit golul, iar scorul a ramas 1-0 pentru Dinamo. La scurt timp dupa aceasta eroare, moldovenii au ramas si in 10 oameni, dupa ce Draganescu l-a eliminat pe Gafita, aflat in pragul unei crize de nervi. Din acest moment, alb-rosii au controlat permanent partida, fara a se mai pune problema invingatoarei. In minutul 60, scorul a devenit 2-0, prin golul marcat de Andrei Cristea, dintr-un penalty obtinut de Daciulescu, cu largul concurs al arbitrului Mugurel Draganescu. Dinamo a mai ratat un penalty in minutul 78, prin Torje si merge in optimile Cupei, la captul unui meci in care a reusit in sfirsit sa nu primeasca gol, dupa ce in campionat are o medie de peste 2 goluri incasate pe meci.

Alte știri pe aceeași temă

• Antrenorul Eugen Neagoe, stabilizat după infarct ( 22 Iulie 2019 )

Antrenorului echipei Dinamo București, Eugen Neagoe, este în stare stabilă, au anunțat medicii. El a depășit faza critică a infarctului. Eugen Neagoe este la Terapie Intensivă, la Spitalul Floreasca, după ce, aseară, a suferit un infarct...

• Național FM, o nouă frecvență ( 17 Martie 2019 )

Național FM se aude și la Piatra Neamț! Pietrenii se pot bucura de acum de cea mai bună muzică românească. Lansarea frecventei a fost marcată de un concert de excepție, organizat într-un centru comercial din oraș. Pe scenă au urcat, rând pe rând, Andreea Antonescu, Pepe, trupa Proconsul și Valy Stoleru Band.

• Național Fm, la Piatra Neamț ( 12 Martie 2019 )

National FM isi extinde reteaua! De acum inainte programele statiei se vor auzi si in Piatra Neamț! Lansarea frecventei este marcata de un super concert live. Pietrenii se vor intalni, duminica, 17 martie, de la ora 16:00, în Shopping City Piatra Neamț. Vor urca pe scena Andreea Antonescu, Pepe și trupa Proconsul.

• Jucătorul de la Dinamo, Patrick Ekeng, a murit în timpul partidei de aseară, disputată pe stadionul din ”Ștefan cel Mare” ( 7 Mai 2016 )

Dramă în lumea fotbalului românesc! Camerunezul Patrick Ekeng, jucător la Dinamo, a încetat din viață, vineri seara, în timpul meciului Dinamo-Viitorul. El a căzut secerat pe teren, fără să-l fi atins cineva, în minutul 70, la doar șapte minute după ce intrase pe teren. Fotbalistul a intrat imediat în stop cardio-respirator și a fost transportat în câteva minute la Spitalul Floreasca...

• Dinamo vrea in Europa, desi FRF spune ca nu se poate! ( 30 Septembrie 2015 )

Acționarul FC Dinamo, Ionuț Negoiță crede ca Dinamo are sanse sa joace in Europa, dupa iesirea din insolventa, desi FRF a spus ca acest lucru nu este posibil. “ Sunt șanse de 50-50 la sută să putem juca în cupele europene. Eu am vorbit cu domnul Duru și nu există practic un precedent. Ca urmare eu sunt în contact cu cei de la Lausanne să căutăm soluții, să mergem să ne expunem punctul de vedere, să cerem o derogare"