Dinamo, in semifinalele Cupei

Data publicării : 11 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : dinamo cupa romaniei

A fost un meci nebun in Stefan cel Mare, cu ratari de ambele parti, cu eliminari si cu un rezultat de egalitate, 1-1, la sfarsitul timpului regulamentar, care a dus partida in prelungiri. Craiova a avut prima ocazie de gol in primul minut de joc, dupa ce Mihai Dina a ramas singur cu Dolha in careu, dar a sutat pe langa poarta. Noua minute mai tarziu, Marius Alexe a fost aproape de gol, sutul sau din intoarcere, dupa o pasa superba a lui Torje, fiind scos cu mari emotii de portarul Craiovei in lateral, pentru ca in minutul 15, Liviu Ganea sa fie gasit singur in careu, dar lovitura sa de cap a fost previzibila si Stanca a retinut pe centrul portii. Jocul s-a mutat apoi la cealalta poarta, unde Dorel Stoica a deviat in minutul 26 cu capul la o palma de bara din dreapta o centrare din extrema stanga. Tot Stoica a sutat pe poarta din lovitura libera dupa doar un minut, insa Dolha a cules mingea de pe jos.
Portarul lui Dinamo n-a mai avut ce face in minutul 31, la sutul lui Dina din minutul 31 care a inscris pentru Craiova. Dupa pauza, dinamovistii au iesit cu alta forta de la vestiare. Ocaziile s-au tinut lant la poarta lui Stanca, cea mai mare dintre ele fiind cea a lui Marius Niculae din minutul 54, cand atacantul cainilor a zguduit bara portii oltene.
Pana la urma a venit si egalarea. Catalin Munteanu a fost scapat din marcaj de fundasii olteni, a primit o pasa superba de la Margaritescu si a inscris cu o puternica lovitura de cap.
Craiova a mai primit o lovitura in minutul 71, cand a ramas in 10. Dilevski, singurul jucator avertizat din tabara olteana a mai primit un galben din partea lui Robert Dumitru, pentru o intrare periculoasa la Liviu Ganea, dar fara sa-l atinga pe atacantul dinamovist.
Egalitatea numerica s-a restabilit in minutul 79. Liviu Ganea a primit primul galben pentru un fault la Barboianu, atacantul vazand al doilea avertisment in acelasi minut, fara ca jocul sa fie reluat. Barboianu primea ingrijiri pe teren, oficialii Craiovei erau pe punctul sa intre in teren, spiritele s-au incins, si in toata nebunia Robert Dumitru a scos si al doilea galben pentru Ganea, probabil pentru proteste.
Era 1-1 dupa 90 de minute, astfel ca meciul a intrat in prelungiri, unde echipele au fost mai atente sa nu primeasca gol. Au fost totusi 2 ocazii, cate una la fiecae poarta. Mai intai lobul lui Andrei Cristea a fost scos de Stanca de sub transversala, pentru ca la faza urmatoare Mihai Costea sa trimita la o palma de bara din stanga lui Dolha. Nu s-a inscris pana la final si meciul a ajuns la loteria penalty-urilor.

Alte știri pe aceeași temă

• Dinamo, in sferturile Cupei ( 27 Octombrie 2010 )

Nicio surpriza pana acum pentru Dinamo in Cupa Romaniei. Alb rosii merg mai departe in sferturi, dupa ce au trecut cu un categoric, 3-1 de divizionara secunda, Alro Slatina, la finalul unui meic ce s-a dovedit a fi mai mult un antrenament cu public.Partida  a inceput practic de la 1-0 pentru Dinamo, Marius Niculae deschizand scorul in Stefan cel Mare in minutul 2 al intalnirii, dupa ce portarul Tataru degajase dezastruos chiar la atacantul dinamovist, care a saltat elegant mingea peste portar si a inscris primul gol.