Dinamo, in sferturile Cupei

Data publicării : 27 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : dinamo cupa romaniei

Nicio surpriza pana acum pentru Dinamo in Cupa Romaniei. Alb rosii merg mai departe in sferturi, dupa ce au trecut cu un categoric, 3-1 de divizionara secunda, Alro Slatina, la finalul unui meic ce s-a dovedit a fi mai mult un antrenament cu public.Partida  a inceput practic de la 1-0 pentru Dinamo, Marius Niculae deschizand scorul in Stefan cel Mare in minutul 2 al intalnirii, dupa ce portarul Tataru degajase dezastruos chiar la atacantul dinamovist, care a saltat elegant mingea peste portar si a inscris primul gol.S-a facut 2-0 pe tabela in minutul 8. Marius Alexe a scapat excelent de la limita offside-ului, a primit o pasa pe culoar si l-a invins pe Tataru din pozitie de unu la unu cu un sut la coltul lung.
Putin dupa prima jumatate de ora a meciului, Marius Niculae s-a aflat in fata golului doi, insa sutul violent al atacantului de la marginea careului s-a oprit in transversala.
Mai inspirit a fost, insa, Marius Alexe, care a reusit dubla in minutul 36, in urma unei faze superbe a dinamovistilor. La aceasta au contribuit Georgian Paun si Andrei Cristea, ultimul fiind responsabilul cu pasa decisiva.
Prima repriza nu s-a incheiat inainte ca oltenii sa trimita si ei mingea in plasa. Barsan a reusit sa inscrie pentru Slatina in minutul 38, in urma unui contraatac al oaspetilor, dupa ce sutul mijlocasului a atins bara inainte de a intra in poarta.
Repriza secunda a fost parca mai echilibrata. Dupa golul marcat in finalul primei reprize, divizionara secunda din Slatina a prins mai mult curaj, a lasat deoparte prudenta si a urcat cu mai multa hotarare in ofensiva. S-a jucat o perioada pe contre. Alexe a fost in fata hattrick-ului in minutul 62, insa singur cu Tataru, a trimis mult peste poarta pe contraatac. Dupa trei minute, pericolul s-a mutat la poarta lui Dolha. O faza fixa executata gresit de olteni, a adus totusi mingea cu mare sansa la Dumitra in marginea careului, sutul surprinzator al acestuia trecand la cativa milimetri de bara din stanga, in timp ce dinamovistii erau spectatori.

Alte știri pe aceeași temă

• Dinamo, in semifinalele Cupei ( 11 Noiembrie 2010 )

A fost un meci nebun in Stefan cel Mare, cu ratari de ambele parti, cu eliminari si cu un rezultat de egalitate, 1-1, la sfarsitul timpului regulamentar, care a dus partida in prelungiri. Craiova a avut prima ocazie de gol in primul minut de joc, dupa ce Mihai Dina a ramas singur cu Dolha in careu, dar a sutat pe langa poarta.