Era (k)at pe ce...

Data publicării : 22 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : steaua utrecht europa league

Era kat pe ce sa o incurce Steaua in Olanda. Trupa lui Lacatus a terminat la egalitate, partida cu Utrecht, din faza a treia a grupelor Europa League si pastreaza sanse..teoretice de a ajunge in primavera. De fapt, in fotbal e posibil..orice…Daca zilele trecute, CFR a pierdut cu trei autogoluri, Steaua a aratat ca se poate sa beneficieze si o echipa din Romania de ghinionul  altora. Ros-albastrii au inceput curajos partida si au scapat cu fata curata la prima ratare a gazdelor din minutul 13, cand executia lui Mulenga din opt metri a trecut mult peste poarta, pentru ca in minutul 26, sansa sa le surada din nou elevilor lui Lacatus. Olandezii au lansat un contraatac fulgerator, insa transversala i-a salvat pe stelisti, la sutul lui Cornelisse.

Si la iesirea de la vestiare, Utrecht a ramas la fel de periculoasa. acelasi Mulenga fiind aproape de gol, a fost, insa, tinut bine de Gardos, si nu a reusit sa traga in minge din centrul careului iar Tatarusanu a cules mingea de pe jos.

In minutul 51 Utrecht a reusit sa trimita mingea in plasa prin van Wolfswinkel, insa tusierul de pe partea dreapta a ridicat fanionul si arbitrul francez a anulat reusita gazdelor. Probabil pentru un hent, pentru ca jucatorul nu se afla in pozitie de offside.
Opt minute mai tarziu, Ricardo Gomes a gresit inexplicabil in marginea propriului careu, francezul Duplan a profitat, a tras cu efect din 20 de metri si a inscris pentru 1-0.

Olandezii nu s-au oprit aici. Au mai inscris o data, insa in poarta lor si au restabilit egalitatea cu un sfert de ora inainte de final.

Alte știri pe aceeași temă

• Sa vina primavara ! ( 5 Noiembrie 2010 )

Prima victorie dupa patru ani, pentru Steaua in cupele europene. Ros –albastrii au invins pe Utrecht in Ghencea cu un categoric 3-1 si primavera poate deveni sezonul preferat al Stelei, care are sanse sa treaca de faza grupelor, dupa victoria de pe teren propriu. A fost un meci de zile mari in Ghencea. Trupa lui Lacatus a trecut pe langa deschiderea scorului, la cateva secunde de la fluierul de start, insa sutul lui Romeo Surdu a ratat spatial portii.