Sa vina primavara !

Data publicării : 5 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : steaua utrecht europa league

Prima victorie dupa patru ani, pentru Steaua in cupele europene. Ros –albastrii au invins pe Utrecht in Ghencea cu un categoric 3-1 si primavera poate deveni sezonul preferat al Stelei, care are sanse sa treaca de faza grupelor, dupa victoria de pe teren propriu. A fost un meci de zile mari in Ghencea. Trupa lui Lacatus a trecut pe langa deschiderea scorului, la cateva secunde de la fluierul de start, insa sutul lui Romeo Surdu a ratat spatial portii.La fel a facut si Apostol in minutul 9, sutul sau ca din tun trecand aproape de poarta oaspetilor. 20 de minute mai tarziu Steaua a reusit sa inscrie, dupa un corner batut de pe dreapta. Mingea a ajuns mai intai la Geraldo, acesta a trimis cu capul in pamant, mingea a ajuns apoi la Gardos, care tot cu o lovitura de cap a reluat din cativa metri. Portarul Vorm a prins mingea, insa a cazut cu ea in brate dincolo de linia portii.Bucuria ros-albastrilor n-a tinut decat patru minute. Nicolita a faultat in marginea careului propriu, lovitura libera a fost executata magnific de Mertens si Tatarusanu a privit fara reactie cum mingea intra in plasa.Partea secunda a a debutat mai putin fericit pentru echipa din Ghencea, Utrecht avand de doua ori ocazia de a suta decisiv, dupa doua greseli enorme ale lui Stancu in propriul careu. Insa golgheterul Stelei si-a reparat cu varf si indesat erorile dupa cateva minute. cand a dus din nou Steaua in avantaj in minutul 52, trimitand din doar doi metri mingea in plasa.
Acelasi Stancu a reusit dubla..mai tarziu.Putea fii 4-1 pentru Steaua in minutul 72 daca Tanase nu ar fi irosit o mare ocazie.Steaua a declansat contraatacul din propria jumatate, Nicolita a primit foarte liber in dreapta, a pasat imediat in stanga la Cristi Tanase, singur in marginea careului, insa acesta a preluat si a sutat apoi mult peste poarta.
Szekely a avut si el ocazia de ma majora scorul, insa sutul sau a trecut putin peste poarta cu cateva minute inainte de final. La fel s-a intamplat si cu sutul expediat de Nicolita in prelungiri, Vorm respingand cu varful degetelor in corner.

Alte știri pe aceeași temă

• Era (k)at pe ce... ( 22 Octombrie 2010 )

Era kat pe ce sa o incurce Steaua in Olanda. Trupa lui Lacatus a terminat la egalitate, partida cu Utrecht, din faza a treia a grupelor Europa League si pastreaza sanse..teoretice de a ajunge in primavera. De fapt, in fotbal e posibil..orice…Daca zilele trecute, CFR a pierdut cu trei autogoluri, Steaua a aratat ca se poate sa....