Otelul Galati este de neoprit - a batut si la Craiova!

Data publicării : 6 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : universitatea craiova, otelul galati

Otelul Galati este de neoprit ! A batut si la Craiova, care ajunge astfel la cea de-a doua infrangere consecutiva pe teren propriu cu Victor Piturca pe banca. Oltenii au pierdut la limita, cu 0-1, desi meciul parea ca va oferi ceva mai multe goluri. Stiinta lansat atacurile la poarta adversa inca de la primul fluier al lui Alexandru Tudor. Pe rind Wobay, Dina sau Alex Piturca au provocat panica in apararea Otelului prin actiunile lor, fara rezultat insa pe tabela de marcaj. Gargorov s-a inscris si el pe lista jucatorilor periculosi pentru poarta galatenilor, avand sansa de a deschide scorul in minutul 13. Bulgarul a sutat insa slab din marginea careului, dupa ce a preluat superb, iar Grahovac a retinut cu siguranta. Wobay a avut apoi o faza personala de toata frumusetea, incheiata insa cu un sut puternic, dar care nu a prins cadrul portii adverse. Abia in minutul 22 au reusit otelarii sa treaca de jumatatea terenului, dar au facut-o letal. Silviu Ilie a profitat de o mare greseala a lui Dananae, a trecut si de Stanca, iesit hazardat in afara careului pentru a respinge, si a inscris in poarta goala. Golul le-a dat curaj elevilor lui Dorinel Munteanu. Rapa putea face 2-0 in minutul 30, cand Stanca a gresit iar grav in fata lui Laurentiu Iorga, insa mingea sutata galatean a fost scoasa salvator de pe linia portii de Barboianu, iar Craiova a scapat de cel de-al doilea doilea gol primit. Si oltenii au avut o sansa de a inscrie si de a restabili egalitatea in minutul 37. In urma unei centrari excelente din lovitura libera de pe stanga, Madalin Ciuca a reluat slab cu capul de pe linia careului mic al Otelului si Grahovac a prins balonul fara emotii. Oltenii au inceput in forta si repriza secunda. Si dupa cateva faze in careu au insistat in preajma careului advers, Alex Piturca si Gargorov s-au aflat in aceeasi faza in fata golului, dar ambii au luftat. Sansele gazdelor de a mai reveni in acest meci s-au diminuat apoi considerabil in minutul 62, cand Madalin Ciuca a vazut direct cartonasul rosu pentru un fault din spate la Rapa, care scapase pe contraatac. Putea sa fie 2-0 pentru Otelul un minut mai tarziu, la lovitura libera ce a urmat. Salagean a executat absolut senzational, dar Craiova a fost salvata de bara, pentru ca Stanca ramasese fara reactie pe linia porti. Partida s-a terminat astfel, 0-1 pentru Otelul, care ramane in continuare liderul Ligii 1, acumulind 32 de puncte in clasament.

Alte știri pe aceeași temă

• Primaria va prelua U Craiova de la Mititelu! ( 24 Ianuarie 2013 )

Universitatea Craiova va reveni in fotbalul romanesc, in acesta vara. Adrian Mititelu vrea sa se retraga sis a cedeze pachetul majoritar de actiuni. Bugetul echipei va fi asigurat din bani publici, de catre primarie.

• Dorinel Munteanu este istorie la Galati. A demisionat! ( 31 August 2012 )

Dorinel Munteanu a demisionat din functia de antrenor principal al Otelului Galati. Zvonurile aparute in ultima perioada in presa s-au confirmat. "Nemtul" a dezvaluit ca a ajuns la o intelegere cu Marius Stan si Narcis Raducan pentru rezilierea contractului.

• Zi decisiva pentru Otelul ( 25 August 2011 )

Campioana Romaniei, Otelul Galati isi va afla astazi adversarele cu care se va duela în cea mai importantă competiție intercluburi din lume. Seful galatenilor, Marius Stan isi doreste adversari dificili, si este convins ca indiferent de situatie jucatorii sai n-ar avea prea multe sanse in Liga Campionilor.

• Sarbatoare la Galati! ( 18 Iulie 2011 )

Bucurie mare pe strazile din Galati! Locuitorii orasului au iesit sa sarbatoreasca  victoria Otelului.

• Sarbatoare mare la Galati. Otelul, 99% noua campioana a Romaniei! ( 16 Mai 2011 )

Mii de galateni au iesit in centrul orasului sa sarbatoareasca victoria echipei impotriva Timisoarei si primul titlu de campioana a Romaniei.