Otelul ramane lider

Data publicării : 18 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : otelul galati, lider clasament

Otelul lui Dorinel ramane liderul clasamentului Ligii 1 si dupa etapa a 11. Timisoara a fost pe primul loc pentru cateva ore, insa, galatenii au recuperate repede. De fapt, n-au facut niciun pas gresit si au castigat cu 2-1, partida de pe teren propriu cu Bistrita. Nu le-a fost tocmai usor gazdelor, care au cerut penalty inca din primele minute ale partidei, insa cei care au primit unul au fost ardelenii, in minutul 19. Sarghi a vazut cartonasul rosu pentru un falut in suprafata de pedeapsa asupra lui Junior Moraes, iar Ribeiro Moraes a trasnformat de la 11 metri. Cateva minute mai tarziu, min 31, Andrei Muresan nu a fost deloc departe de a dubla avantajul Bistritei, sutul sau a lovit, insa, transversala. Dupa pauza, galatenii au reusit sa egaleze in inferioritate numerica in minutul 67, prin Liviu Antal, datorita unei gafe a lui Albut.

Cu sapte minute inainte de finalul partidei, gazdele au primit, in cele din urma, un penalty, dupa ce Paraschiv a fost faultat de portarul Bistritei. Argentinianul Gabriel Viglianti a inscris de la punctual cu var si partida s-a incheiat cu 2-1 in favoarea Otelului, care acumuleaza 25 de puncte.

Alte știri pe aceeași temă

• Dorinel Munteanu este istorie la Galati. A demisionat! ( 31 August 2012 )

Dorinel Munteanu a demisionat din functia de antrenor principal al Otelului Galati. Zvonurile aparute in ultima perioada in presa s-au confirmat. "Nemtul" a dezvaluit ca a ajuns la o intelegere cu Marius Stan si Narcis Raducan pentru rezilierea contractului.

• Zi decisiva pentru Otelul ( 25 August 2011 )

Campioana Romaniei, Otelul Galati isi va afla astazi adversarele cu care se va duela în cea mai importantă competiție intercluburi din lume. Seful galatenilor, Marius Stan isi doreste adversari dificili, si este convins ca indiferent de situatie jucatorii sai n-ar avea prea multe sanse in Liga Campionilor.

• Sarbatoare la Galati! ( 18 Iulie 2011 )

Bucurie mare pe strazile din Galati! Locuitorii orasului au iesit sa sarbatoreasca  victoria Otelului.

• Sarbatoare mare la Galati. Otelul, 99% noua campioana a Romaniei! ( 16 Mai 2011 )

Mii de galateni au iesit in centrul orasului sa sarbatoareasca victoria echipei impotriva Timisoarei si primul titlu de campioana a Romaniei.

• Otelul Galati - Dinamo 3 - 3. Galatenii, pe primul loc, momentan. ( 16 Aprilie 2011 )

Otelul Galati a remizat cu Dinamo, scor 3-3, in al doilea meci al etapei a 27 a Ligii1. Galatenii sunt pe primul loc in clasament, cel putin pentru moment, pentru ca doar o infrangere a Timisoarei in partida de duminica cu Rapid i-ar putea mentine in fotoliul de lider.