Otelul s-a indoit cu Branestiul, dar ramine lider in Liga I

Data publicării : 13 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : otelul, branesti, dorinel munteanu

Liderul Otelul Galati a obtinut doar o remiza pe teren propriu cu nou-promovata Victoria Branesti, scor 1-1, reusind sa egaleze pe finalul meciului. Desi venea dupa victoria surprinzatoare cu 4-1 in fata Unirii Urziceni, Victoria Branesti a inceput meciul timid, treptat a echilibrat situatia din teren. Portarul Branestiului, Cristian Stoicescu, si-a salvat echipa in cateva randuri, la suturile lui Viglianti, Paraschiv, Silviu Ilie, iar in minutul 32 a intervenit salvator la un sut puternic trimis de Giurgiu din interiorul careului. Imediat dupa aceasta faza, Branestiul a scapat excelent pe contraatac, mingea a ajuns la Dorinel Popa in careu, dar transversala portii lui Grahovac a amanat deschiderea scorului. Insa numai pina in minutul 37. Mai intai Otelul a avut sansa de a marca prin Antal, dar Branestiul a iesit cu bine din defensiva si Razvan Avram a deschis apoi scorul cu o scarita peste portarul otelarilor, din pasa lui Alexandru Iacob, dupa o mare greseala a defensivei gazdelor. Repriza secunda a debutat cu un adevarat asediu al Otelului la poarta lui Stoicescu. Silviu Ilie, Viglianti si apoi Laurentiu Iorga au trecut pe rand pe langa golul egalizator, ultimul trimitand chiar in bara din doar cativa metri. Gazdele au continuat ofensiva sustinuta la poarta Branestiului, dar oaspetii au scapat fara gol primit in timpul regulamentar de joc. Prelungirile au adus insa, golul meritat al Otelului. Marius Pena a reusit sa inscrie golul egalizator in minutul 91, spre bucuria miilor de suporteri din tribune, dar si a lui Dorinel Munteanu. Desi a pierdut un punct in jocul cu trupa lui Ilie Stan, Otelul va ramine lider in clasament si dupa etapa a 15-a.

Alte știri pe aceeași temă

• Noaptea incendiilor ( 9 Septembrie 2017 )

Noapte de foc pentru pompierii bucureșteni! Un service auto din comuna Brănești, județul Ilfov, a fost cuprins de flăcări. Un bărbat a fost rănit în incendiu, iar două autoturisme, aflate în interiorul...

• Protestele s-au extins și la combinatul Mechel Oțelul Roșu, din Caraș Severin ( 25 Martie 2013 )

Protestele de la combinatul Mechel Câmpia Turzii se extind și la Oțelul Roșu, din județul Caraș Serevin. Sute de angajați au ieșit în stradă, după ce au aflat că managerii combinatului vor să oprească producția. A fost nevoie de intervenția forțelor de ordine, pentru a opri intrarea oamenilor în clădirea administrativă, în care se află birourile conducerii. Situația unității de producție este dificilă și se pune problema disponibilizării a circa 500 de oameni.

• Otelul joaca ultimul meci de Liga Campionilor in Romania! ( 22 Noiembrie 2011 )

Oțelul incearca in acesta seara sa-si faca simtita prezenta in Liga Campionilor . Aflata pe ultimul loc in grupa dupa, fara niciun punct, campionana Romaniei o va intilni pe FC Basel în ultimul joc în România, din acest sezon al Ligii. "În fotbal nu există imposibil. Oțelul a demonstrat că merită să câștige."

• Meci de gala pe National Arena - vine Manchester United! ( 18 Octombrie 2011 )

Otelul Galati intilneste in acesta seara in Liga campionilor, una dintre fortele fotbalului mondial, Manchester United. Desi diferenta dintre cele doua echipe este uriasa, exista totusi si o asemanare. Niciuna nu a cistigat vreun meci din Grupa C.

• IL PIERDE OTELUL PE STAN? ( 21 Septembrie 2011 )

Chiar daca 2011 a fost cel mai bun din istorie pentru Otelul Galati, scandalul nu ocoleste campioana! Marius STan, presedintele echipei, a fost pus pe linie moarta si atributiile i-au revenit lui Ionel Bors.