Rapid - Timisoara 3 - 2. Giulestenii au oprit mitul neinvinsei Timisoara.

Data publicării : 18 Aprilie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : rapid, timisoara, Bozovic

Inevitabilul s-a produs! Rapid a intrerupt mitul invincibilei Timisoara: alb-visiniii au castigat cu 3-2, in Giulesti, in cadrul etapei a 27-a din Liga 1. Gazdele au dominat clar intalnirea si au deschis scorul in minutul 11. Mihai Roman i-a pasat in partea stanga lui Vladimir Bozovic, care a marcat cu un sut la coltul lung al portii, fara sperante pentru portarul Pantilimon. 8 minute mai tarziu, Ianis ZIcu a restabilit egalitatea, dupa o greseala a lui Rui Duarte. In minutul 33, Mihai Roman i-a readus in avantaj pe giulesteni. Juliano Spadacio i-a pasat excelent lui Roman printre doi fundasi timisoreni, iar mijlocasul a inscris cu un sut din coltul drept al careului mic si pana la pauza, scorul a ramas neschimbat. In repriza secunda,  Pancu a facut 3-1 la doar 2 minute dupa ce i-a luat locul in atac lui Herea.  Putea fi 4-1 in minutul 77, dar Spadacio a trecut de doua ori pe langa gol: prima data a ratat vinclul, iar a doua oara a fost impiedicat de portarul banatean. Dan Alexa a marcat in minutul 85 pentru 3-2. Banatenii au avut un corner, iar Zagrean a reluat cu capul, Bornescu a respins in picioarele lui Alexa, care a impins balonul din doi metri. Obisnuita sa egaleze pe final, Timisoara mai spera la o revenire, mai ales ca arbitrul Tudor a dictat 5 minute de prelungire, dar elevii lui Marius Sumudica s-au aparat bine pe final si partida s-a incheiat 3-2.