Stejarii - prima victorie

Data publicării : 17 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : rugby

Selecționata "Stejarii București" a obținut prima victorie din sezonul 2010-2011 al Amlin Challenge Cup, a doua competiție valorică intercluburi din Europa. În etapa a doua a competiției, formatia noastra a învins la limita, cu 20-19, la pauza 12-10, echipa italiana Crociati Parma. Partida, desfășurată pe Stadionul "Arcul de Triumf" a fost una extrem de disputată. Stejarii au condus cu 9-0, dar au fost apoi egalați și conduși. Victoria a venit în ultimul minut de joc, prin eseul reușit de Cătălin Nicolae. Scor final așadar 20-19 în favoarea Stejarilor, care și-au trecut astfel în cont primele patru puncte din grupă. Crociati a obținut un punct bonus defensiv, însă nu a putut depăși ultima poziție. În primul meci, Stejarii cedaseră cu 20-9 în fața britanicilor de la Leeds. Următorul meci din Amlin Challenge Cup va pe 11 decembrie, tot la București, cu Stade Francais de Paris, echipa care ocupa primul loc in clasament cu 5 puncte.

Alte știri pe aceeași temă

• Romania da piept cu Anglia, in meciul 3, la CM de rugby ( 23 Septembrie 2011 )

Echipa de rugby a Romaniei va intilni maine, reprezentativa Angliei, în cadrul grupei B a Cupei Mondiale, din Nou Zeelanda. Pentru acest joc, antrenorul Romeo Gontineac a anunțat 11 schimbări în echipa de start, față de 15-le folosit în întâlnirea cu Argentina, din a doua partidă din grupa.

• Steaua si-a luat revansa in fata lui Dinamo, dar la ...rugby! ( 31 Octombrie 2010 )

Steaua si-a luat revansa la rugby in fata lui Dinamo, duca ce la fotbal cainii au invins cu 2-1.

• Romania - Tunisia : 56-13 ( 18 Iulie 2010 )

Echipa de rugby a Romaniei a invins formatia Tunisiei, cu scorul de 56-13, si s-a calificat astfel la barajul pentru Campionatul Mondial din 2011, ce va fi gazduit de Noua Zeelanda. Stejarii s-au impus fara probleme la Buzau, meciul fiind un adevarat antrenament cu public.