Timisoara a pierdut prima mansa a play-off-ului Europa League

Data publicării : 20 August 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : timisoara, fc timisoara, timisoara manchester city, manchester city, meci fc timisoara

FC Timisoara nu a reusit sa-si faca viata usoara in primul meci al play-off-ul jucat acasa cu bogatii de la Manchester City. Banatenii au pierdut cu 0-1, mai au o sansa saptamana viitoare in returul din Anglia, dar sunt ca si eliminati din Europa League. Entuziastmul nu le-a fost suficient timisorenilor, care au avut un start de meci foarte bun.

Timisoara putea avea ocazia de a deschide scorul dupa primul sfert de ora, cand Curtean a fost aproape de a obtine un penalty, insa centralul Florian Meyer nu a fost impresionat de plonjonul sau din suprafata de pedeapsa.

Banatenii au mai avut o ocazie de gol pana la pauza, dar sutul bun al lui Cosmin Contra a fost deviat de Kompany pana in bratele lui Hart. Englezii si-au schimbat prestatia dupa pauza, presand din ce in ce mai tare pentru deschiderea scorului, cu atat mai mult cu cat Mancini i-a aruncat in lupta pe Balotelli, Jo si Johnson.Yaya Toure a zguduit serios bara in minutul 67, din centrarea lui Balotelli, iar pana la deschiderea scorului nu au mai fost decat 5 minute.Balotelli a debutat cu dreptul si a reusit sa inscrie in minutul 72, dupa un sut paralel cu poarta a lui Emmanuel Adebayor.Pe final de meci, Timisoara nu a mai avut forta sa revina, in timp ce Manchester City putea sa mai inscrie fara probleme de doua ori.