Timisoara ia viteza catre titlu dupa ce a demolat Craiova

Data publicării : 14 Martie 2011
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : craiova, timisoara

Atmosfera incendiara la Timisoara! Cu 25 de mii de suporteri in spate, Poli a zdrobit pe teren propriu cu 4-0 Universitatea Craiova, in etapa a 21-a a Ligii 1. Banatenii au profitat din plin de infrangerea liderului si au facut spectacol pe Dan Paltinisanu.

Scorul a fost deschis in minutul 36 de Ianis Zicu, golgheterul alb-violetilor. Fostul atacant al dinamovistilor a inscris din 7 metri, dupa un corner executat de Bourceanu.

Golul lui Zicu a deschisa pofta banatenilor, pentru ca la doar minute dupa, tabela arata 2-0 in favoarea gazdelor. De data aceasta, Magera a fost marcatorul, tot după un corner executat de Bourceanu.

Dupa pauza, cele doua echipe au revenit pe teren in aceeasi formula. In minutul 55, Magera a inscris din nou pentru timisoreni, cu un sut de la 11 metri.

Seara a fost incheiata de golul superb al lui Goga, in primul minut de prelungiri.

Dupa aceasta victorie categorica, Poli se apropie la doua puncte de liderul Otelul.