Timisoara - Vaslui, meciul facut praf de baiatu' lu' tata

Data publicării : 7 Noiembrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : vaslui, timisoara, Marius Avram

Timisoara a invins Vasluiul cu 2-1, la captul unui meci modest, influentat insa de greselile de arbitraj ale lui Marius Avram, baiatul presedintelui CCA - Vasile Avram. Cele doua echipe au fost zgircite cu fotbalul, preferind sa joace inchis, rezultind putine faze de poarta. In minutul 8, a iesit in prim plan Marius Avram. Centralul nu a acordat penalty-ul pentru Timisoara, cand Axente a scapat in viteza spre poarta, dar a fost blocat neregulamentar de Kuciak, iesit in marginea careului. De partea cealalta, Adailton a tras primul sut sanatos spre poarta in minutul 14, dar mingea a ocolit vinclul portii timisorene. Dupa citeva minute, Helder a tras pe langa Kuciak, iesit iar mult din poarta, insa mingea a trecut pe langa bara din dreapta. In minutul 19, Marius Avram i-a dat cartonas galben lui Wesley Lopes pentru un fault din spate la Alexa, dar capitanul timisorenilor a fost iertat de avertisment, desi a avut o reactie nervoasa care trebuia sanctionata. Oaspetii au reusit totusi sa deschida scorul. Adailton a centrat perfect din corner in minutul 32, mingea a ajuns in mijlocul careului la Paul Papp, care a inscris din foarfeca. Pe finalul primei reprize, gazdele au obtinut un penalty, dupa ce Gabriel Cinu l-a faultat in careu pe Zicu. Tmisorenii, in frunte cu capitanul Alexa, au cerut insistent eliminarea lui Cinu, iar arbtriul Marius Avram s-a lasat influentat in luarea deciziei, acordindu-i rosu fundasului vasluian. Iritati de decizie, Cinu si coechipierii sai au incecat sa-l faca pe Avrem sa revina asupra deciziei, dar fara succes. Vorel Hizo a facut apoi semn elevilor sai sa paraseasca terenul, vasluienii s-au retras spre margine pentru cateva secunde, dar Silviu Balace i-a convinga sa revina in teren. Jocul s-a reluat dupa mai multe minute de intrerupere cu executarea penalty-ului, care a fost transformat de Ianis Zicu, care a restabilit astfel, egalitatea pe tabela. Dupa pauza, a continuat in aceeasi nota - lent, fara realizari si cu greseli de arbitraj. Arbitrul Marius Avram l-a scutit din nou pe Alexa de galben dupa un fault dur, insa Balace a fost avertizat pentru o tinere din spate la Zicu, iar apoi Goga a vazut galben pentru un fault la Milanov. In miunutul 57, Avram a scos un nou cartonas rosu, de aceasta data pentru Ianis Zicu, pentru ca l-ar fi lovit pe Paul Papp fara minge. Odata restabilita egalitatea numerica, jocul s-a mai animat. Vasluienii au avut o buna ocazie prin Burdujan a carui pasa de pe dreapta pe contraatac, a sters bara din stanga, chiar in fata lui Yero Bello, care nu a mai ajuns la intalnire. Jocul s-a mutat imediat la cealalta poarta, unde Goga a avut sansa de a-si duce echipa in avantaj pe tabela, dar Kuciak a scos in corner. Centrarea de la colt l-a gasit insa din nou pe Goga, iar acesta s-a inaltat excelent si a trimis cu capul in poarta pentru 2-1. Pina la final, vasluienii au incercat egalarea, dar fara a-si crea ocazii reale de a marca. Timisoara invinge astfel cu 2-1 si ramine singura echipa fara infrangere din acest sezon, in timp ce Vasluiul a rata cea de-a treia victorie consecutiva.