Pentru unii șoferi, ninsorile abundente din ultimele zile au produs un adevãrat paradis automobilistic. Piloții din Campionatul Național de Raliuri s-au distrat de minune în weekend la Covasna la Winter Rally, singurul raliu anual pe zãpadã din România.Proaspăt întors de la Raliul Monte Carlo, unde s-a luptat cu troienele din Alpi, italianul Marco Tempestini a fost marea vedetă a competiției de la Covasna.Liderul Napoca Rally Academy s-a mulțumit însă doar cu o clasare pe podium. Distracția a fost principalul său obiectiv la Winter Rally. De altfel, Tempestini l-a avut cu această ocazie copilot pe amatorul Gabriel Oanã, alias Gaben, unul din cei mai celebrii blogeri din România.
TC IN 00:04 – TC OUT 00:13
Peste mai puțin de o lună, Tempestini va lăsa zăpada pentru însoritele insule Azore, acolo unde va participa la prima etapă a sezonului din Intercontinental Rally Challenge.
Pompierii au finalizat evacuarea apei din 38 de gospodării din localitatea Boroșneu Mare, județul Covasna. De asemenea, în localitatea Băcel, echipajele ISU au continuat intervențiile, desfășurând activități de recunoaștere și sprijin pentru populație.
Vremea capricioasă face ravagii în mai multe județe din țară. În Covasna, locuitorii s-au trezit cu străzile inundate. Mai multe zone din municipiul Sfântu Gheorghe au fost acoperite de ape, în urma unei ploi torențiale.
Tragedie rutieră în județul Covasna! Două persoane au murit și alte două au fost rănite, după ce un autoturism s-a ciocnit de un tir. Accidentul s-a produs pe DN 11, între Brașov-Târgu Secuiesc, pe raza localității Moacșa.
O șoferiță din județul Covasna, prinsă în Sighișoara, în timp ce transporta 1.000 de litri de alcool fără documente legale! Polițiștii au depistat-o pe femeia, în vârstă de 36 de ani, chiar în trafic.
Sarmalele românești au intrat în Guinness Book, grație priceperii bucătarilor din Harghita și Covasna! Ei au doborât recordul mondial la numărul de sarmale gătite într-o singură oala: 27.100! Performanța, reușită la Odorheiu Secuiesc, în județul Harghita, este de trei ori mai mare decât precedenta. Vasul în care au fost fierte sarmalele are capacitatea de 4.500 de litri și un diametru de trei metri.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019