Date companie

Zi-cu ghinion!

RSS Știri

Data publicării : 3 Octombrie 2010
Categorie : Sport | Cuvinte cheie : rapid, timisoara, ghinion, ianis zicu, dan patinisan, ocazii

Zi cu ghinion pentru Rapid la Timisoara.Cele mai in forma si constante echipe aveau sa se intalneasca pe stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara, si sa ofere spectacol, dupa ce Contra si Sumudica au mizat pe ofensiva si au trimis doua varfuri in primul 11 aruncat in teren. Insa, in primele 22 de minute, Timisoara si Rapid n-au prea jucat nimic. Cu un plus totusi pentru giulesteni, care au incercat sa preseze, in timp ce gazdele s-au multumit sa stea in aparare.
In dreptul celor doua echipe, aproape de jumatatea orei, nu era trecut nici un sut pe spatiul portii sau marcar pe poarta. Rapidul a luat, insa, atitudine in minutul 23, cand Cesinha a reluat superb sub transversala un balon din careul timisorean. Echilibrul s-a restabilit in doar 5 minute, fostul rapidist Zicu marcand din nou pentru FC Timisoara, de data aceasta cu o lovitura de cap bine plasata venita din centrarea lui Alexa. Repriza a doua nu a adus mari ocazii de gol pana in minutul 73 atunci cand a avut loc cea mai mare ratare a partidei. Axente a fost lansat decisiv in careu de Zicu, numai ca sutul sau a fost deviat de putin, in corner, de Bornescu.

A fost o faza care a anuntat golul victoriei Timisoarei. In minutul 88, Zicu a profitat de o nesincronizare a Rapidului, poate prima din aceasta editie de campionat, marcand cu latul, calm, in poarta Rapidului. 2-1 pentru banateni si cele doua echipa fac schimb de locuri in clasament.