Finala concursului de educație juridică "Citizens of Tomorrow” între liceele bucureștene s-a desfășurat pe 1 iunie în Aula Magna a Universității Titu Maiorescu. La eveniment au participat ministrul educației Adrian Curaj, ministrul Justiției, Raluca Prună, procurorul șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, președintele instanței supreme, Livia Stanciu și fostul ministru al Justiției Robert Cazanciuc. Cu această ocazie Adrian Curaj, a declarat că își propune să introducă educația juridică în școli, începând cu clasa a șaptea.
AMBIANTA
La rândul ei, Raluca Prună, ministrul Justiției a apreciat că educația juridică este extrem de importantă.
AMBIANTA
Concursul, primul de acest gen din Europa, a fost organizat de Asociația Voci pentru Democrație și Justiție - VedemJust, iar finala bucureșteană s-a desfășurat între elevii Colegiului Național “Gheorghe Șincai” și ai Colegiului Național “Sfântul Sava”.
CRISTI DANILEȚ, judecător
Proba de dezbatere a concursului a avut ca temă „Vârsta răspunderii penale în România ar trebui scăzută de la 14 ani la 12 ani”. În final concurentele de la "Sfântul Sava" s-au arătat mai inspirate decât cele de la "Gheorghe Șincai".
Liceenii care au prezentat cele mai bune lucrări la Concursul Național de Comunicări Științifice la Geografie au fost premiați, sâmbătă, la Palatul Național al Copiilor din București.
A 28-a ediție a Concursului Național de Comunicări Științifice ale elevilor din învățământul liceal, la disciplina Geografie, este în desfășurare, la Colegiul Tehnologic ”Viaceslav Harnaj” din București. Anul acesta, la concurs participă 105 liceeni, din...
În această dimineață, Imnul Național a răsunat în munții Vlădeasa, la Stâna de Vale.
Veste bună pentru iubitorii de folclor, dar mai ales pentru copiii și tinerii interpreți ai acestui gen muzical, dornici să bată la porțile afirmării. Mâine, 21 mai, începe cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor pentru Tineri Interpreți „Dor de Cânt Românesc”, desfășurat în comuna Cumpăna, județul Constanța.
Festival-concurs dedicat muzicii, organizat de Școala Atlas, sâmbătă, la Casa de Cultură a Studenților din București! La festivalul-concurs ”Festum Primavaere”, s-au înscris peste 300 de elevi de la școlile din Capitală, la secțiunile incluse în program.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019