Probleme grave, la construcția lotului 2 al autostrăzii Sebeș – Turda! Construcția întâmpină piedici din cauza infiltrațiilor de apă. Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, spune că lucrarea ar trebui finalizată până în luna august, însă, reprezentanții Asociației ProInfrastructură sunt sceptici în această privință. Reprezentanții asociației, care monitorizează lucrările de construcție la autostrada Sebeș - Turda, susțin că infiltrațiile de apă din zona Oiejdea au dus la instabilitatea zidului de sprijin el autostrăzii, deja executat. Momentan, nu există o soluție tehnică aprobată și, cu atât mai mult, nu se știe cât timp va fi acordat lucrărilor de stabilizare a terenului. Cu toate acestea, ministrul Cătălin Drulă dă asigurări că va fi găsită rapid o soluție tehnică, iar porțiunea de autostradă va fi gata până, cel târziu, la finalul acestui an.
FLORINA ILICEA, reporter „Tronsonul de 24 de kilometri, care leagă localitățile Sântimbru și Aiud, este singurul care întâmpină astfel de probleme, pe ruta Sibiu- Cluj-Napoca. Loturile 3 și 4 sunt deschise circulației încă din toamna anului 2018, iar lotul 1 a fost deschis parțial, la începutul lunii decembrie 2020, urmând ca lucrările să fie încheiate anul acesta, în iunie.”
Salt spectaculos cu mașina, de pe un pod aflat în construcție! Un șofer imprudent, care venea cu mașina de pe un o șosea județeană, a ignorat balizele de avertizare, care interziceau accesul, și a pătruns pe tronsonul în lucru, fără să observe...
Explozie pe șantierul Magistralei de metrou M6, la stația Băneasa, sensul spre Otopeni. Se pare că un utilaj sub presiune, cel mai probabil hidraulic, a explodat și a rănit un bărbat de 26 de ani. Muncitorul, de naționalitate turcă, a fost transportat la Spitalul Elias, fiind conștient.
Compania Municipală Termoenergetica București anunță că în următoarele zile se vor efectua lucrări de reabilitare pe conductele rețelei termice, în mai multe zone din Capitală.
Proteste în fața Ministerului Economiei! Blocul Național Sindical și Sindicatul Liber Navalistul au cerut salvarea Șantierului Naval Mangalia, aflat în colaps.
Sute de blocuri din București vor rămâne fără apă caldă și căldură, în perioada următoare, din cauza lucrărilor de reabilitare pe conductele rețelei de distribuție a energiei termice. Practic, sunt vizate zone din toate sectoarele Capitalei.
Curs valutar : Marți, 21 Mai. 2019